گزارش‌هایی از فضا؛ فضانوردان در یک روز ۳۲ طلوع و غروب خورشید را می‌بینند

گزارش‌هایی از فضا؛ فضانوردان در یک روز ۳۲ طلوع و غروب خورشید را می‌بینند
Copyright euronews
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

برنامه این قسمت گزارش‌های یورونیوز از فضا به مقوله ادراکی زمانی اختصاص داده شده است. لوکا پارمیتانو، فضانورد ایتالیایی می‌گوید: «اگر از پنجره به بیرون نگاه‌ کنیم ۱۶ طلوع و ۱۶ غروب خورشید می‌بینیم.»

لوکار پارمیتانو و اندرو مورگان دو فضانوردی که این روزها در ایستگاه فضایی بین‌المللی حضور دارند در این قسمت از برنامه‌های گزارش‌های یورونیوز از فضا به مساله «ادراک زمان» می‌پردازند.

آگهی

پارمیتانو سوالی از مخاطبان را برگزیده که در آن دران کاسو از او پرسیده «تجربه شما از زمان در فضا به چه شکل است؟»

این فضانورد ایتالیایی نیز چنین پاسخ داده است: «ما مطالعاتی در مورد ریتم‌‌های شبانه‌روزی انجام داده‌ایم، واقعیت این است که هیچ نور طبیعی در داخل اتاقک‌ها نداریم، علاوه بر این تنها چراغ‌هایی که روشن و خاموش می‌کنیم بر ما تاثیر می‌گذارد.»

او می‌افزاید: «بدیهی است اگر به خارج از پنجره نگاه کنیم ۱۶طلوع و ۱۶ غروب می‌بینیم، فضانوردان هر ۹۰ دقیقه یک بار، کامل به دور زمین می چرخند و به همین خاطر هر شبانه‌روز ۱۶ غروب و ۱۶ طلوع خورشید را از نزدیک می‌بینند. بنابراین از نقطه نظر شخصی باید بگویم که تصور این است که روزها به آرامی می‌گذرند چرا که ما کارهای زیادی داریم اما هفته‌ها خیلی سریع از جلوی چشم ما عبور می‌کنند، برای نمونه چهار ماهی می شود که اینجا هستیم اما اینطور حس می‌شود که همین دیروز به اینجا رسیده‌ایم.»

فضانوردان هر ۹۰ دقیقه یک بار کامل به دور زمین می چرخند و به همین خاطر هر شبانه‌روز ۱۶ غروب و ۱۶ طلوع خورشید را از نزدیک می‌بینند
لوکا پارمیتانو
فضانورد ایتالیایی

ایستگاه فضایی بین‌المللی با سرعت ۲۸ هزار کیلومتر در ساعت به دور زمین می‌چرخد.

آقای پارمیتانو می‌گوید: «مطالعاتی در ایستگاه فضایی درباره ادراک زمان در جریان است، این مطالعات دقیقا جزییات آنچه بر ادراک زمانی ما اثر گذاشته را می‌کاود، آن هم در حالی که ما در مدار زمین هستیم.»

از ۱۵ سال پیش ایستگاه فضایی بین‌المللی کار خود را به طور رسمی شروع کرد. از آن تاریخ تا به امروز همواره سه تا شش فضانورد در این ایستگاه حضور داشتند. ماموریت‌های فضایی اغلب ۶ ماه طول می‌کشد.

اما ساعت رسمی در ایستگاه فضایی بین‌المللی با زمان رسمی گرینویچ هماهنگ است.

لوکا پارمیتانو و اندرو مورگان گزارش‌هایی را به طور مرتب از فضا برای مخاطبان یورونیوز می‌فرستند. این بخش از قسمت‌های برنامه گزارش‌های یورونیوز از فضا آنها به سوال مخاطبان خود پاسخ می‌گویند.

سوال کاربران ایرانی از این فضانوردان نیز به آنها تحویل داده شده و در قسمت‌های آتی به آن پاسخ می‌دهند.

به توییتر یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فضانوردان چگونه می‌توانند به دانشمندان در تحقیقات تغییرات آب‌وهوایی کمک کنند؟

«علامت سوالِ» غول‌پیکر در اعماق فضا که توسط تلسکوپ جیمز وب ثبت شده چیست؟

روسیه پس از نیم قرن کاوشگر به ماه می‌فرستد؛ «ماموریتی بی‌همتا با احتمال شکست ۳۰ درصدی»