Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هند؛ پنج نفر دیگر در اعتراضات به قانون اعطای شهروندی جان باختند

اعتراض به قانون اعطای شهروندی در دهلی نو
اعتراض به قانون اعطای شهروندی در دهلی نو Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شمار کشته شدگان ناآرامی‌های اخیر در هند از هفته گذشته تاکنون، زمان آغاز جنبش اعتراضی به قانون بحث برانگیز شهروندی با احتساب کشته شدگان امروز، جمعه بیستم دسامبر ۱۴ نفر اعلام شده است.

آگهی

خشونت‌های ناشی از تظاهرات گسترده و سراسری در هند بر ضد قانون اعطای شهروندی به غیرمسلمانان که برغم ممنوعیت اعلام شده در ایالات‌ها و شهرهای مختلف این کشور همچنان ادامه دارد روز جمعه پنج کشته برجای گذاشت.

خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات محلی درهند شمار کشته شدگان ناآرامی‌های اخیر از هفته گذشته تاکنون، زمان آغاز جنبش اعتراضی به قانون بحث برانگیز شهروندی را با احتساب کشته شدگان امروز، جمعه بیستم دسامبر ۱۴ نفر اعلام کرده‌اند.

پنج معترضی که روز جمعه در جریان ناآرامی‌ها جان خود را از دست دادند در ایالت اوتار پرادش به خیابان آمده بودند. اوتار پرادش با دویست میلیون سکنه پرجمعیت‌ترین ایالت هند است و تحت هدایت حزب نارندرا مودی،‌ نخست وزیر این کشور اداره می‌شود. ایالت شمالی اوتار پرادش همچنین بخش عظمیمی از جامعه مسلمانان این کشور را در خود جای داده است.

یک منبع پزشکی در شهر میروت واقع در ایالت اوتار پرادش اعلام کرده است که چهار تن در بیمارستان‌های این منطقه بر اثر شدت جراحات کشته شدند. دکتر راج‌کومار، مسئول خدمات پزشکی شهر میروت، واقع در پنجاه کیلومتری شمال شرق دهلی نو به خبرگزاری فرانسه گفته است که چهار تن از تظاهرکنندگان که مورد اصابت گلوله قرار گرفته بودند بر اثر شدت جراحات وارده در بیمارستان جان باختند.

این منبع پزشکی در ادامه یادآور شده است که هفت تن دیگر از معترضان که عمدتا بر اثر پرتاب سنگ مصدوم شده بودند در بیمارستان‌های میروت تحت مداوا قرار گرفته اند. به گفته دکتر راج‌کومار چهار مامور پلیس مصدوم در ناآرامی‌های روز جمعه نیز در بیمارستان مداوا شده اند.

AP
دو معترض خشمگین به قانون اعطای شهروندی در بنگلورAPAijaz Rahi

از سوی دیگر منابع پلیس در فیروزآباد،‌ یکی دیگر از شهرهای ایالت اوتار پرادش کشته شدن یک معترض را در جریان ناآرامی‌های روز جمعه مورد تایید قرار داده است.

این خبر درحالی منتشر می‌شود که ۲ نفر از معترضان به قانون جنجالی شهروندی نیز روز گذشته (پنجشنبه ۱۹ دسامبر) در جریان درگیری میان تظاهرکنندگان و ماموران امنیتی در شهر بندری منگلور واقع در ایالت کارناتاکا (جنوب هند) کشته شده بودند. منابع بیمارستانی با تایید این خبر اعلام کردند که دست کم یکی از این دو نفر بر اثر اصابت گلوله جان باخته است.

تظاهرات گسترده بر ضد قانون اعطای شهروندی به افراد غیرمسلمان پس از آن در هند شدت گرفت که دادگاه عالی هند روز چهارشنبه دادخواست ارائه شده برای متوقف كردن اجرای این قانون را رد کرد. مقامات قضایی هند وعده داده‌اند که طی جلساتی در آینده نحوه اجرای فراگیر این قانون را مورد بررسی قرار دهند.

قانون جنجالی تسهیل در اعطای شهروندی به مهاجران غیر مسلمانی که از کشورهای افغانستان، پاکستان و بنگلادش به هند آمده‌اند هفته گذشته در مجلس عوام و سنای هند به تصویب رسید.

جنبش اعتراضی جاری به قانون اعطای شهروندی یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی است که ناسیونالیست‌های هندو به رهبری نارندرا مودی، نخست وزیر این کشور از زمان به قدرت رسیدن در سال ۲۰۱۴ با آن روبرو هستند. جدا از پایتخت و ایالت پر جمعیت اوتار پرادش مقامات دولتی هرگونه تجمع در کارناتاکا، یکی از ایالت‌های جنوبی این کشور و بمبئی مرکز ایالت ماهاراشترا را ممنوع اعلام کرده‌ بودند.

عمده‌ اعضای این جنبش جامعه مسلمانان هند هستند که حدود ۱۴ درصد از جمعیت ۱.۳ میلیاردی این کشور را تشکیل می‌دهند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قانون‌ جدید شهروندی هند چیست و چرا باعث اعتراضات گسترده شده است؟‌

هند؛ پنجمین روز اعتراضات به قانون اعطای شهروندی به مهاجران غیرمسلمان

قانون جدید اعطای شهروندی به مهاجران غیرمسلمان در هند چه می‌گوید؟