Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جام باشگاه‌های جهان؛ اینفانتینو برغم انتقادها از میزبانی چین حمایت کرد

جیانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال
جیانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک شرکت چینی عرضه کننده بازی‌های رایانه‌ای در پی انتقادهای اوزیل از نحوه برخورد با مسلمانان اویغور اعلام کرد که در به‌روز رسانی نسخه یکی از بازیهای فوتبال خود موسوم به eFootball PES 2020 نام مسعود اوزیل را از فهرست بازیکنان این بازی حذف کرده است.

آگهی

جیانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال برغم انتقادهای بین المللی مطرح بر ضد پکن در خصوص بدرفتاری با اقلیت اویغور از تصمیم اعطای میزبانی جام باشگاه‌های جهان به چین دفاع کرد.

آقای اینفانتینو که روز جمعه در دوحه، محل برگزاری مرحله نهایی رقابت‌‌های جام باشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۹ با خبرنگاران سخن می‌گفت با اشاره به انتقادهای مطرح در خصوص سرکوب اقلیت مسلمان اویغور در چین گفت: «شاید با رفتن به آنجا و انجام بازی‌‌ها در آنجا، افراد در چین و یا دیگر نقاط جهان بیشتر در این مورد صحبت کنند و شاید در نهایت این مسئله سبب شود تا وضعیت این افراد (اقلیت اویغور) بهبود یابد.

گفتنی است که رقابت‌های سال آینده جام باشگاه‌های جهان آخرین تورنمنت از این مجموعه است که با فرمت کنونی یعنی با شرکت باشگاه‌های قهرمان هر قاره برگزار می‌شود. این مسابقات از سال ۲۰۲۱ که میزبانی آن به چین اعطا شده به شکلی جدید و با حضور بیست و چهار باشگاه مختلف از سراسر جهان برگزار خواهد شد.

زمان برگزاری رقابت‌های جام باشگاه‌های جهان در فرمت و شکل جدیدش ماه‌های ژوئن و ژوئیه سال ۲۰۲۱ اعلام شده است.

جامعه بین المللی و بسیاری از نهادهای حقوق بشری جهان طی ماه‌های گذشته بر شدت انتقادهای خود به چین به دلیل سرکوب و بدرفتاری با اقلیت مسلمان اویغور افزوده اند. گفته می‌شود که حدود یک میلیون تن از اعضای این اقلیت مسلمان و ترک‌زبان که ساکن ایالت سین‌کیانگ (شمال غرب) چین هستند تحت شرایط بسیار سخت و غیر انسانی در اردوگاه‌های «بازپروری» نگهداری می‌شوند.

این موضوع هفته گذشته با اعلام موضع مسعود اوزیل، بازیکن ترک تبار و آلمانی باشگاه آرسنال انگلیس به دنیای فوتبال نیز راه یافت. اوزیل در سخنانی نسبت به سرنوشت این اقلیت مسلمان هشدار داد و «سکوت» کشورهای اسلامی در قبال آنچه در سین‌کیانگ می‌گذرد را محکوم کرد.

انتقاد مسعود اوزیل به سرکوب مسلمانان اویغور با خشم مقامات پکن روبرو شد؛ به نحوی که تلویزیون دولتی چین روز یکشنبه تصمیم گرفت با تغییر کنداکتور روتین خود از پخش برنامه ریزی شده مسابقه دو تیم آرسنال و منچستر سیتی از مجموعه مسابقات لیگ برتر جزیره خودداری کند.

از سوی دیگر یک شرکت چینی عرضه کننده بازی‌های رایانه‌ای در پی انتقادهای اوزیل از نحوه برخورد با مسلمانان اویغور اعلام کرد که در به‌روز رسانی نسخه یکی از بازیهای فوتبال خود موسوم به eFootball PES 2020 نام مسعود اوزیل را از فهرست بازیکنان این بازی حذف کرده است.

انتقادهای اوزیل از وضعیت نابسامان اقلیت اویغور اما حامیانی نیز در دنیای فوتبال داشت که یکی از آنها آرسن ونگر، مربی سابق اوزیل در باشگاه آرسنال و مدیر فعلی بخش توسعه فوتبال در فیفا بود. آقای ونگر روز چهارشنبه گذشته به دفاع از اوزیل پرداخت و از حق او برای آزادی بیان حمایت کرد.

جیانی اینفانتینو اما با نادیده گرفتن انتقادهای بین المللی از چین میزبانی این کشور از رقابت‌های جام باشگاه‌های جهان در سال ۲۰۲۱ را مورد حمایت قرار داده و تاکید کرده است که «نهادهای هدایت کننده فوتبال نمی‌توانند مشکلاتی که جهان قادر به حل آنها نیستند، حل کنند.»

گفتنی است که فیفا برای اعطای میزبانی جام جهانی فوتبال به قطر در سال ۲۰۲۲ نیز با انتقادهای زیادی مواجه شده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تخریب گسترده قبرستان‌ اویغورها توسط مقام‌های چینی

چالش‌های میزبانی جام‌جهانی ۲۰۳۴؛ دلارهای نفتی عربستان قرار است چگونه هزینه شوند؟

کارت آبی در فوتبال حرفه‌ای؛ جیانی اینفانتینو مخالفت کرد