کمک مالی بحث برانگیز دولت ایتالیا به یک بانک ورشکسته

کمک مالی بحث برانگیز دولت ایتالیا به یک بانک ورشکسته
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت ایتالیا نزدیک به نهصد میلیون برای کمک به بانک پاپولار دو باری اختصاص داد.

آگهی

دولت ایتالیا ۹۰۰ میلیون یورو برای نجات بانک «پاپولار دی باری» اختصاص داد. این بانک که مقر اصلی آن در جنوب کشور است در حال ورشکستگی کامل است و پول کافی برای پرداخت به مشتری های خود ندارد.

جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا درباره این کمک مالی گفت: «ما تصمیم گرفتیم برای پرداخت بدهی های بانک به مشتریان آن بودجه لازم را بدهیم تا یک بار برای همیشه مشکلمان را با این بانک حل کنیم.» وی تاکید کرد که به مسئولان و مقامات این بانک که مسئول بحران هستند چیزی تعلق نمی‌گیرد.

اتحادیه اروپا پس از بحران مالی سال ۲۰۰۸ و ورشکستگی بسیاری از بانک‌ها مقرراتی را تصویب که طی آن کمک‌های مالی برای نجات بانک‌ها محدود شد.

کارل لانو، رئیس مرکز مطالعات سیاست های اروپا می گوید کمک مالی به برخی از بانک ها مهم ترین اصل بازار آزاد یعنی رقابت برابر را زیر سوال می برد و دولت ایتالیا اجازه ندارد که برای نجات بانک های خود به آنها کمک مالی کند.

آقای لانو می گوید مشکل تنها بانک های ایتالیا نیستند که قوانین رقابتی اروپا را زیرپا گذاشته اند هفته گذشته دولت آلمان هم با کمک مالی به بانک‌های «نورد و ال بی» آنها را نجات داد.

در حال حاضر طبق مقررات اروپا در صورت ورشکستگی بانک، مشتری‌ها نمی‌توانند بیش از ۱۰۰ هزار یورو از پس اندازشان را از حساب برداشت کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماجرای هدیه سرکاری خبرنگار ایتالیایی به پمپئو چه بود؟

نخست‌وزیر ایتالیا استعفا داد

کشتی‌گیر ایرانی در چند قدمی المپیک پاریس ۲۰۲۴؛ از پناهندگی در ایتالیا تا تمرین و آشپزی