Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

دو تار ایرانی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد

دو تار ایرانی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد
Copyright Irna
Copyright Irna
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«دوتار به مثابه عنصری فرهنگی به اصل همزیستی مسالمت‌آمیز توام با احترام و درک متقابل در میان نواحی و کشورهای همسایه قوام داده است.»

آگهی

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد، یونسکو، دو تار ایرانی را به فهرست میراث فرهنگی ناملموس (معنوی) خود اضافه کرد.

در اجلاس این سازمان که در بوگوتا، پایتخت کلمبیا در حال برگزاری است ۴۲ اثر ناملموس برای ثبت در فهرست ویژه این سازمان مورد بررسی قرار گرفت که در میان آن‌ها پرونده ارائه شده توسط ایران با عنوان «مهارت ساخت و نواختن ساز دوتار» مورد موافقت اعضا واقع شد.

یونسکو در شرح ثبت این ساز، دوتار ایرانی را یکی از برجسته‌ترین اجزای فرهنگی و اجتماعی موسیقی فولکلور در میان اقوام و نواحی منطقه خوانده است.

این سازمان درباره این ساز افزوده است: «دوتار به مثابه عنصری فرهنگی به اصل همزیستی مسالمت‌آمیز توام با احترام و درک متقابل در میان نواحی و کشورهای همسایه قوام داده است.»

محمد حسن طالبیان که به نمایندگی از ایران در اجلاس بوگوتا شرکت کرده است در این‌باره به خبرگزاری ایسنا گفت ساز دو تار توانست هر پنج معیار مورد نظر یونسکو را برای ثبت در فهرست میراث جهانی ناملموس کسب کند.

دوتار یکی از قدیمی‌ترین سازهای موسیقی نواحی ایران به شمار می‌رود و عموما در استان‌های شمالی توسط اقوام ترکمن و اهالی خطه‌هایی چون مازندران، گلستان و خراسان نواخته می‌شود.

تا کنون ۱۴ اثر از ایران در فهرست میراث جهانی ناملموس یونسکو به ثبت رسیده است که از میان آنان می‌توان به قالی کاشان، نوروز، چوگان، تعزیه، لنج ایرانی، کمانچه و نان لواش اشاره کرد.

اجلاس یونسکو که ز ۹ دسامبر/۱۸ آذر آغاز شده است تا ۱۴ دسامبر/۲۳ آذر ادامه خواهد داشت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفر جیل بایدن به پاریس در آستانه پیوستن دوباره آمریکا به یونسکو

نان باگت فرانسه و شب چله ایران و افغانستان در فهرست میراث جهانی ثبت شد

هورامان در استان کردستان ایران به سیاههٔ میراث جهانی یونسکو راه یافت