شهر تاریخی یزد میراث جهانی شد

شهر تاریخی یزد میراث جهانی شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شهر تاریخی یزد در فهرست میراث جهانی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) قرار گرفت. شهر یزد به عنوان یکی از نخستین شهرهای خشتی جهان ثبت شده است.

یزد نخستین شهر و بیست و دومین اثر تاریخی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو است. منطقه ثبت شده شامل ۷۰۰ هکتار از بخش قدیمی شهر است. تقاضای ثبت یزد در سال ۲۰۰۸ از سوی ایران به کمیته میراث جهانی یونسکو ارائه شد اما به دلیل ساخت و سازهای غیر اصولی در بافت تاریخی شهر ثبت آن تا کنون به تعویق افتاده بود.

این تصمیم در چهل و یکمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو در شهر کراکوف لهستان اتخاذ شد. بخش قدیمی شهر احمد آباد هند، شهر الخلیل در سرزمین های فلسطینی و بخش‌هایی از شهر استراسبورگ فرانسه از جمله مناطقی است که در چهل و یکمین نشست کمیته میراث جهانی به ثبت رسیدند.

Just inscribed as UNESCO</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/WorldHeritage?src=hash">#WorldHeritage</a> Site: Historic City of Yazd, Islamic Republic of <a href="https://twitter.com/hashtag/Iran?src=hash">#Iran</a> <a href="https://t.co/ztbb8RIMiZ">https://t.co/ztbb8RIMiZ</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/41whc?src=hash">#41whc</a> <a href="https://t.co/eoLSOYPSpF">pic.twitter.com/eoLSOYPSpF</a></p>— UNESCO (UNESCO) 9 juillet 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمانچه و چوگان به فهرست آثار میراث جهانی یونسکو اضافه شد

قالیباف و یارانش بازنده‌های اصلی در نتایج اولیه انتخابات مجلس؛ انتخابات تهران به دور دوم می‌رسد؟

در پی «سهل‌انگاری» در اعزام فرزانه فصیحی به اسکاتلند مسئول بین‌الملل فدراسیون دو و میدانی برکنار شد