نوروز و فرهنگ آبجونوشی بلژیک در فهرست میراث جهانی یونسکو

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نوروز و فرهنگ آبجونوشی بلژیک در فهرست میراث جهانی یونسکو

جشن عید نوروز در فهرست میراث ناملموس جهانی در یونسکو ثبت شد. در نشست روز چهارشنبه این سازمان در آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی، چهار میراث نیز در کنار نوروز وارد این فهرست شد.

چهار میراث دیگر جای گرفته در فهرست میراث معنوی جهانی یونسکو عبارتند از موسیقی و رقص و جشن «رامبا» در کوبا، توسعه مفهوم زمان بر حسب گردش خورشید در چین، «مانگال شوبهاجاترا» جشنی در سال نو در بنگلادش و فرهنگ آبجونوشی در بلژیک با ۱۵۰۰ نوع متفاوت آبجو.

«یِون دو بیتس» از تولیدکنندگان آبجو در بلژیک گفت: «این واقعیت را که آبجو یک نوشیدنی جهانی است دوست می دارم، مردم با آبجو دور هم جمع می شوند و فکر می کنم همین بعد آن یونسکو را تحت تاثیر قرار داده و سنت و فرهنگ ما در بلژیک را که با آبجو عجین است برجسته می کند.»

اما جشن نوروز که شش سال پیش وارد تقویم سازمان ملل متحد شده بود و هفت سال پیش با مشارکت هفت کشور در یونسکو به ثبت رسیده بود این بار با مشارکت ۱۲ کشور رسمیت یافت و وارد فهرست میراث جهانی یونسکو شد.

نوروز، جشن ملی ایرانیان، در گسترۀ وسیعی از جغرافیا از سین کیانگ چین و آسیای مرکزی و قفقاز گرفته تا هندوستان و افغانستان و پاکستان و عراق و ترکیه جشن گرفته می شود.