Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش مقام‌های روسیه به بزرگ‌ترین محرومیت ورزشی: اقدامی سیاسی است

واکنش مقام‌های روسیه به بزرگ‌ترین محرومیت ورزشی: اقدامی سیاسی است
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز دوشنبه ۱۸ آذر حکم «وادا» را یک «اقدام سیاسی ناقض منشور المپیک» خواند و گفت که کشورش برای اعتراض به این حکم «دلایل کافی» در اختیار دارد.

آگهی

ساعاتی پس از اعلام بزرگ‌ترین تحریم ورزشی جهان علیه روسیه، مقام‌های این کشور به آن واکنش نشان دادند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز دوشنبه ۱۸ آذر حکم آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ، وادا را یک «اقدام سیاسی ناقض منشور المپیک» خواند و گفت که کشورش برای اعتراض به این حکم «دلایل کافی» در اختیار دارد.

استانیسلاو پوژنیاکوف، رئیس کمینه ملی المپیک روسیه نیز روز دوشنبه تصمیم وادا علیه این کشور را «نامتناسب» و «اغراق‌آمیز» توصیف کرد و گفت: «موضع کمیته ملی المپیک روسیه در این زمینه تغییری نکرده است. این تحریم‌ها نامتناسب، بی‌منطق و اغراق‌آمیز هستند.»

پوژنیاکوف با اعلام این که تصمیم وادا علیه روسیه «پیش‌بینی‌پذیر» بوده، با این حال گفت که با شنیدن خبر تحریم کشورش از این نهاد ورزشی بین‌المللی «ناامید» شده است. وی همچنین از نهادهای بین‌المللی خواست تا ورزشکاران «پاک» روسی را «گروگان» این وضعیت نسازند.

پاول کولوبکوف، وزیر ورزش روسیه با پذیرفتن این که «مشکلاتی» در زمینه دوپینگ ورزشکاران حرفه‌ای روسی وجود داشته در واقع به نوعی رسوایی دوپینگی در این کشور را تأیید کرد، اما با خوش‌بینی گفت که روسیه برای اعتراض به حکم محرومیت، اقبال «نسبتا خوبی» دارد. او نیز با «سیاسی» خواندن تحریم‌های اعلام شده وادا علیه روسیه در عین حال یادآوری کرد که نهادهای ذی‌ربط کشورش «تلاش شایانی» در جهت مبارزه با دوپینگ انجام داده‌اند.

دمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه نیز تحریم ورزشی علیه این کشور را نتیجه یک «هیستری (واکنش عصبی) ضد روسی» خوانده بود.

کمیته اجرایی آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ، «وادا» روز دوشنبه روسیه را برای چهار سال از شرکت در مسابقات مهم جهانی از جمله بازی‌های المپیک و جام جهانی فوتبال محروم کرد. بر پایه این تصمیم که سنگین‌ترین مجازات یک کشور از سوی آژانس مبارزه با دوپینگ در تاریخ ورزش جهان است، هیچ یک از ورزشکاران روسی اجازه شرکت در رقابت‌های المپیک تابستانی ۲۰۲۰ توکیو، المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن و جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر را نخواهند داشت.

آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ می‌گوید روسیه در اوایل سال جاری میلادی، نتایج نمونه‌های مشکوک دوپینگی ورزشکاران کشورش را از پرونده آنها محو کرده است.

روسیه از زمان ابلاغ حکم وادا، ۲۱ روز فرصت دارد تا به این حکم اعتراض کند.

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دوپینگ؛ روسیه برای چهار سال از شرکت در مسابقات مهم بین المللی محروم شد

رسوایی دوپینگ؛ احتمال محرومیت روسیه از شرکت در مسابقات جهانی

آیا پوتین در جریان دوپینگ سازماندهی شده ورزشکاران روس بود؟