Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آیا پوتین در جریان دوپینگ سازماندهی شده ورزشکاران روس بود؟

آیا پوتین در جریان دوپینگ سازماندهی شده ورزشکاران روس بود؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گریگوری رادچنکوف مسئول سابق کمیته ضد دوپینگ روسیه روز دوشنبه در مصاحبه با شبکه ARD تلویزیون دولتی آلمان از نقش حیاتی ولادیمیر پوتین در سازماندهی دوپینگ نظام مند ورزشکاران روس در بازیهای المپیک پرده برداشت.

آگهی

روسیه به دلیل آنچه رسوایی دوپینگ گسترده در این کشور تلقی می شود از حضور در بازیهای پارالمپیک زمستانی پیونگ چانگ محروم شد.

کمیته بین المللی پارالمپیک روز دوشنبه با اعلام این خبر خاطرنشان کرد برخی از ورزشکاران روسیه که دارای سابقه ای مثبت بوده و نامشان در گزارش مک لارن قید نشده در صورت تمایل می توانند به صورت انفرادی در این بازیها شرکت کنند.

در بیانیه کمیته بین المللی پارالمپیک ضمن اشاره به حفظ محرومیت اعمال شده بر ضد کمیته ملی پارالمپیک روسیه در سال ۲۰۱۶ تصریح شده است که تنها بخشی از ورشکاران این کشور تحت شرایط خاص آنهم در پنج رشته ورزشی اجازه شرکت انفرای در بازیها را خواهند داشت.

به دنبال محرومیت ورزشکاران روس از شرکت در بازیهای المپیک ۲۰۱۶ اعضای تیم پارالمپیک این کشور نیز از حضور در بازیهای پارالمپیک ریو دو ژانیرو منع شده بودند.

بیشتر بخوانید: پوتین: محرومیت ورزشکاران روس از پارالمپیک ریو غیراخلاقی است

کمیته بین المللی پارالمپیک در ادامه همچنین با تاکید بر ناکافی بودن تلاش های طرف روس برای اصلاح سیستم مبارزه با دوپینگ در این کشور اعلام کرده است که تعلیق حضور ورزشکاران روس در بازیهای المپیک تنها زمانی برداشته می شود که اصلاحات مورد نظر به طور کامل مورد تایید آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ قرار گیرد و پاسخی صریح، مناسب و رسمی از سوی مقامات روسیه به نتایج گزارش مک لارن داده شود.

ریچارد مک لارن، حقوقدان کانادایی و رئیس کمیسیون مستقل تحقیقات «آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ» پیشتر در گزارشی از وجود یک «سیستم دوپینگ دولتی» در کشور روسیه خبر داده بود که پای بسیاری از مسئولان بلند پایه ورزشی و سیاسی این کشور را به میان کشید.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه پس از مطرح شدن این گزارش در رسانه ها ضمن رد هرگونه دخالت دولتی در دوپینگ ورزشکاران کشورش گفت: «هرگز سیستم دوپینگ دولتی و یا حمایت از دوپینگ در روسیه وجود نداشته، این مسئله غیر ممکن است. بار دیگر تکرار می کنم، ما با تمام قدرت تلاش می کنیم که چنین سیستمی هرگز نتواند در این کشور پا بگیرد. همانند هر کشور دیگری ما با پدیده دوپینگ مواجهیم. باید این مسئله را پذیرفت. اما ضمن پذیرش آن، باید به هر شکل ممکن از انجام دوپینگ و ترویج آن (در بین ورزشکاران) ممانعت به عمل آورد.»

بیشتر بخوانید: پوتین سیستم دوپینگ دولتی در کشورش را انکار کرد

افشاگری های یک مسئول سابق مبارزه با دوپینگ روسیه بر ضد ولادیمیر پوتین

از سوی دیگر گریگوری رادچنکوف مسئول سابق کمیته ضد دوپینگ روسیه روز دوشنبه در مصاحبه با شبکه ARD تلویزیون دولتی آلمان از نقش حیاتی ولادیمیر پوتین در سازماندهی دوپینگ نظام مند ورزشکاران روس در بازیهای المپیک پرده برداشت.

رئیس سابق لابراتوار ضد دوپینگ مسکو در این گفتگو تصریح کرد: «بی شک همه چیز از بالا هماهنگ می شد زیرا تنها رئیس جمهور است که می تواند چنین ماموریتی به سرویس های امنیتی بدهد.»

آقای رادچنکوف در ادامه تاکید می کند که رئیس جمهوری روسیه در جریان همه چیز قرار داشته زیرا «هرم شبکه اطلاعتی در این زمینه بسیار ساده بود؛ من به لوری ناگورنیکوف (معاون وزیر ورزش) گزارش می دادم، او نیز ویتالی موتکو (وزیر ورزش) را در جریان قرار می داد و در نهایت گزارش نهایی از سوی موتکو در اختیار ولادیمیر پوتین قرار می گرفت.»

شبکه ARD که همواره در انجام تحقیقات بر روی دوپینگ در حیطه ورزش فعال بوده پیشتر بخشی از این گفتگو را که قرار است نسخه کامل آن دوشنبه شب پخش شود منتشر و در اختیار خبرگزاری گذاشته است.

این درحالیست که آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ تاکنون در هیچیک از تحقیقات خود به مسئولیت رئیس جمهوری روسیه در دوپینگ نظام مند و سازماندهی شده ورزشکاران در این کشور اشاره نکرده است. لوری ناگورنیکوف و ویتالی موتکو، معاون و وزیر پیشین ورزش روسیه به دلیل نقش داشتن در رسوایی دوپینگ در این کشور از سوی کمیته بین المللی المپیک تا پایان عمر از داشتن مسئولیت مرتبط و حضور در این بازیها محروم شده اند.

در گزارش مک لارن که سال 2016 به سفارش آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ منتشر شد از دوپینگ نظام مند و سازمان دهی شده ورزشکاران روسیه به خصوص در جریان بازیهای المپیک زمستانی 2014 در سوچی پرده برداشته شد. به موجب گزارش مک لارن بیش از یک هزار ورزشکار روس به مدت چهار سال تحت پوشش «دوپینگ دولتی» در این کشور قرار داشتند. پس از انتشار این گزارش بیش از یکصد ورزشکار روسیه در بازهای المپیک ۲۰۱۶ محروم شدند و این کشور به طور کامل از حضور در بازیهای پارالمپیک منع شد.

بیشتر بخوانید: اعتراف روسیه به ناکارآمدی سیستم مبارزه با دوپینگ در این کشور

مسکو همواره وجود دوپینگ دولتی و نظام مند که با حمایت نهادهای دولتی این کشور همراه باشد را رد کرده است. سرویس های تحقیقات دوپینگ در روسیه ماه دسامبر گذشته با انتشار گزارشی گریگوری رادچنکوف را که افشاگری هایش منشا قوت گرفتن مسئله رسوایی دوپینگ در این کشور بود مورد حمله قرار داده و وی را به تلاش برای جابجایی تست های دوپینگ و تشویق ورزشکاران به انجام دوپینگ متهم کردند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز پیشتر آقای رادچنکوف مسئول سابق لابراتوار ضد دوپینگ روسیه را عامل سرویس های مخفی آمریکا قلمداد کرده بود.  

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه: ورزشکاران ما در المپیک زیر پرچم «بی طرف» رقابت نخواهند کرد

رویترز: پوتین برای آتش‌بس مشروط در اوکراین اعلام آمادگی کرده است

روسیه داعش را عامل حمله مرگبار به سالن کنسرت مسکو اعلام کرد