اردن پس از ۲۵ سال «باقوره» و «غمر» را از اسرائیل پس گرفت

اردن پس از ۲۵ سال «باقوره» و «غمر» را از اسرائیل پس گرفت
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پادشاه اردن روز یکشنبه در پارلمان این کشور گفت: «پایان اعتبار متمم‌های توافق صلح درباره باقوره و غمر و حاکمیت کامل خودمان بر این سرزمین‌ها را اعلام می‌کنم.»

آگهی

ملک عبدالله، پادشاه اردن روز یکشنبه به طور رسمی اعمال مجدد حق حاکمیت کشورش بر دو منطقه «باقوره» و «غمر» را که به مدت ۲۵ سال به اسرائیل اجاره داده شده بود اعلام کرد.

بنا به معاهده صلحی که اسرائیل و اردن در سال ۱۹۹۴ میلادی امضاء کرده بودند دو منطقه باقوره و غمر به مدت ۲۵ سال در اختیار اسرائیل قرار گرفته بود.

پادشاه اردن روز یکشنبه در پارلمان این کشور گفت: «پایان اعتبار متمم‌های توافق صلح درباره باقوره و غمر و حاکمیت کامل خودمان بر این سرزمین‌ها را اعلام می کنم.»

عکس از رویترز

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که حصاری زرد رنگ در مقابل مسیر منتهی به باقوره و غمر روز یکشنبه نصب شده بود تا مانع از دسترسی اسرائیلی‌ها به این مناطق شود.

باقوره منطقه‌ای شش کیلومتر مربعی در نزدیکی رود اردن در بخش شمالی مرز اردن با اسرائیل است. غمر نیز حدودا چهار کیلومتر مربع وسعت دارد و در نزدیکی مرز دو کشور در بخش جنوبی قرار گرفته است. 

ملک عبدالله سال گذشته اسرائیل را از قصد خود برای بازپس گیری این مناطق مطلع کرده بود. کشاورزان اسرائیلی طی ۲۵ سال گذشته مشغول فعالیت در باقوره و غمر بودند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل سال گذشته گفته بود که کشورش به دنبال حفظ شرایط موجود در باقوره و غمر است. اما دو طرف بر سر تمدید اجاره این مناطق به توافق نرسیدند.

رسانه‌های اسرائیلی گزارش داده‌اند که مذاکراتی برای پرداخت خسارت به کشاورزانی که در این مناطق مشغول فعالیت بودند در جریان است.

ایمن صفدی، وزیر خارجه اردن قرار است روز دوشنبه نشستی خبری در باقوره داشته باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس‌جمهور اسرائيل از مجلس خواست نامزد تازه‌ای معرفی کند

دولت اردن از بازداشت یک نماینده پارلمان این کشور توسط اسرائیل خبر داد

حمایت «آهنین» بایدن از اسرائیل در برابر حمله ایران؛ آمریکا از طریق ۴ کشورعربی به تهران هشدار داد