Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

لایحه منع همراهی مادران محجبه در گردش‌های مدارس به تصویب سنای فرانسه رسید

منع همراهی مادران محجبه در گردش های بیرونی مدارس در فرانسه
منع همراهی مادران محجبه در گردش های بیرونی مدارس در فرانسه Copyright خبرگزاری فرانسه
Copyright خبرگزاری فرانسه
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پیش نویس قانونی که روز سه شنبه در مجلس سنای فرانسه به تصویب رسید برای اجرایی و تبدیل شده به قانون باید به تصویب مجلس نمایندگان فرانسه نیز برسد؛ امری که به اعتقاد تحلیل گران به سختی امکان پذیر خواهد بود.

آگهی

نمایندگان سنای فرانسه روز سه شنبه بیست و نه اکتبر لایحه‌ای را به تصویب رساندند که مادران دارای حجاب را از همراهی فرزندانشان در برخی فعالیت‌ای بیرونی مدارس منع می کند.

این لایحه توسط گروهی از نمایندگان حزب راستگرای جمهوری خواهان که اکتریت را در سنا در اختیار دارند ارائه شد و با ۱۶۳ رای موافق در مقابل ۱۱۴ رای مخالف و ۴۰ رای ممتنع به تصویب رسید.

بر اساس این قانون مادران دانش آموزان در مدارس دولتی فرانسه تنها در صورتی می توانند فرزندان خود را در فعالیت های جانبی خارج از موسسات آموزشی همراهی کنند که هیچگونه نشانه مذهبی از جمله پوشش حجاب به همراه نداشته باشند.

بحث ها در خصوص این لایحه و داشتن حجاب در نهادهای دولتی و حکومتی از مدت ها پیش در رسانه های فرانسوی مطرح بود اما با اتفاقی که اخیرا برای مادر محجبه یک دانش آموز در شورای منطقه ای «بورگونی-فرانش-کنته» روی داد، رویکردی جنجالی به خود گرفت و با واکنش های زیادی همراه شد.

اتفاق زمانی روی داد که ژولین ادول، عضو دفتر مرکزی حزب راستگرای افراطی «اجتماع ملی» از مادر محجبه یک دانش آموز که فرزندش را در گردش جمعی خارج از مدرسه برای بازدید از شورای منطقه ای «بورگونی-فرانش-کنته» همراه می‌کرد، خواست که برای ورود به سالن حجاب از سر بردارد.

این رفتار عضو دفتر اجتماع ملی سپس با واکنش دیگر نمایندگان حزب روبرو شد که در همراهی با وی سالن را ترک و از آنچه «تحریک اسلامگرایی» خوانده شده ابراز انزجار کردند.

شخصیت‌های فرهنگی، اجتماعی و هنری فرانسه در نامه‌ای که به امضای ۹۰ نفر رسیده این حرکت را که تصاویر ویدیویی آن در شبکه‌های اجتماعی منتشر و واکنش گسترده کاربران را به همراه داشته مصداق بارز «نفرت» و «خشونت بی سابقه» توصیف کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

پیش نویس قانونی که روز سه شنبه در مجلس سنای فرانسه به تصویب رسید برای اجرایی و تبدیل شده به قانون باید به تصویب مجلس نمایندگان فرانسه نیز برسد؛ امری که به اعتقاد تحلیل گران به سختی امکان پذیر خواهد بود زیرا نمایندگان حزب حاکم «جمهوری به پیش» اکثریت را در مجلس نمایندگان در اختیار دارند و به واسطه مخالفت با این قانون به راحتی می توانند جلوی تصویب آنرا بگیرند.

گفتنی است که نمایندگان حزب تحت ریاست امانوئل ماکرون در رای گیری روز سه شنبه مجلس سنا همگی به این لایحه رای منفی دادند.

ژان میشل بلانکه، وزیر آموزش ملی فرانسه نیز در تازه ترین اظهارات خود ضمن ابراز مخالفت با این لایحه تصریح کرده است که چنین اقدامی گام گذاشتن به جلو بیش از حد لازم است و چنین قانونی به جهت ماهیت و پیام مبهمی که برای خانواده ها به همراه دارد، نمی تواند مثبت و سازنده تلقی شود.

فرانسه از جمله کشورهای اروپایی است که بیشترین جمعیت مسلمان را در خود جای داده است. بر اساس آخرین تخمین ها بیش از پنج میلیون تن از جمعیت شصت و هفت میلیون نفری فرانسه را مسلمانان تشکیل می دهند.

آخرین قانونی که در خصوص حجاب در این کشور به تصویب رسید به سال ۲۰۱۰ و دوره ریاست جمهوری نیکلا سارکوزی باز می گردد که بر اساس آن داشتن پوشش کامل برای زنان ممنوع اعلام شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مصوبه سنای فرانسه؛ نماز خواندن در دانشگاه‌‌ها ممنوع می‌شود

جنجال در فرانسه بر سر حمله کلامی به زن محجبه در حضور فرزندش

ماکرون: حجاب با رفتار متمدنانه سازگار نیست