Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا قانون وراثت سلطنت توسط فرزند پسر در ژاپن تغییر می‌کند؟

شاهزاده هیساهیتوی آکی‌شینو با پدر و مادرش
شاهزاده هیساهیتوی آکی‌شینو با پدر و مادرش Copyright  Koji Sasahara/Pool via Reuters/File Photo
Copyright  Koji Sasahara/Pool via Reuters/File Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

هیساهیتوی آکی‌شینو تنها پسر آکی‌شینو، برادر امپراطور ژاپن است. پیش از تولد او، بحثی درباره تغییر قانون انحصار به تخت نشستن فرزندان ذکور مطرح شده بود.

آگهی

شاهزاده هیساهیتوی آکی‌شینو، فرزند سوم و تنها پسر شاهزاده آکی‌شینو، برادر امپراطور جدید ژاپن ناروهیتو است. پس از تولد او در سال ۲۰۰۶ بحث بر سر قانون وراثت سلطنت به فرزند پسر به فراموشی سپرده شد. این نوجوان ۱۳ ساله دو خواهر بزرگتر دارد و پیش از تولد او، پیشنهاد‌هایی برای تغییر قانون انحصار به تخت نشستن فرزندان ذکور ارائه شده بود.

هیساهیتوی آکی‌شینو پس از پدر ۵۳ ساله‌اش در مقام دوم برای تکیه زدن بر تخت امپراطوری ژاپن قرار دارد. او و پدرش تنها اولاد ذکور این خانواده سلطنتی هستند. عموی وی، ناروهیتو پس از کناره‌گیری پدرش، امپراطور آکی‌هیتو در ابتدای ماه مه بر تخت نشست و در تاریخ ۳۰ مهر رسماً تاج‌گذاری خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

طبق قانون اساسی ژاپن که بعد از جنگ‌ جهانی دوم تدوین شد، امپراطور هیچ نقش سیاسی ندارد و تنها «سمبل حاکمیت و اتحاد ملت» است.امپراطور آکی‌هیتو در دوره خود توانسته بود خود را به عنوان نمادی از صلح، دموکراسی و آشتی معرفی کند، اما هیساهیتوی جوان هنوز برنامه مشخصی ندارد.

هنگامی که در سال ۲۰۱۱ پارلمان ژاپن قانونی برای کناره‌گیری امپراطور تدوین کرد، دولت را نیز در آن قانون موظف به تضمین آینده تاج و تخت این کشور کرد. بر این اساس، پیشنهادهایی مبنی بر نگهداشتن فرزندان دختر در خانواده سلطنتی و به تخت نشاندن فرزندان پسر آنها مطرح شد. اما با تولد هیساهیتو در سال ۲۰۰۶ این پیشنهادها کنار گذاشته شدند.

دولت شینزو آبه و سنت‌گرایان ژاپن پیش‌تر با تغییر قانون وراثت تاج و تخت مخالفت کرده بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برگزاری مراسم کناره‌گیری آکیهیتو امپراتور ژاپن

شاهزاده خانم ژاپنی به خاطر عشق از مقام خود گذشت

واکنش سازمان ملل به انتقادها: حقوق زنان در نشست دوحه با حضور طالبان مطرح خواهد شد