زنان ایران در راه استادیوم آزادی

عکس از خبرگزاری مهر
عکس از خبرگزاری مهر
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تلاش‌ها و پیگیری‌ها بالاخره به شکل محدودی به ثمر رسیدند. زنان ایرانی پس از سال‌ها محدودیت برای ورود به استادیوم‌ها امروز با بلیط‌هایی در دست راهی استادیوم آزادی خواهند شد. گرچه هنوز بسیاری از زنان به علت محدودیت فروش بلیت نتوانستند در این رخداد حضور یابند.

آگهی

پنجشبه ۱۸ مهر روز مهمی برای فوتبالدوستان زن ایرانی است. تعداد محدودی از آنها بالاخره موفق شدند روی سکوهای مشخصی از استادیوم آزادی بنشینند. این در حالی است که همین چند روز پیش مخالفان ورود زنان به استادیوم مقابل مجلس تجمع کردند و علیه این اقدام شعار دادند.

ورود زنان به استادیوم ها در شرایطی محقق می‌شود که هنوز اذهان عمومی خاطره مرگ سحر خدایاری، دختر آبی هوادار تیم استقلال را از یاد نبرده است. سحر قصد داشت با آرایش و لباس مبدل مردانه به استادیوم برود اما بازداشت شد. خودسوزی او روند فشارهای فیفا بر فدراسیون فوتبال ایران را تشدید کرد.

«شاید هم خود خانم‌ها تنبلی کرده‌اند»

حالا پس از چهار دهه پیگیری فعالان مدنی و تلاش زنان ایرانی برای حضور در استادیوم‌ها آنها راهی ورزشگاه آزادی خواهند شد. آن هم در شرایطی که چند ردیف محدود برای حضور آنها در نظر گرفته شده است و مسئولان طی روزهای گذشته میان سکوهای زنان و مردان حصار کشیده‌اند تا امکان تردد میان بخش مردان و زنان در استادیوم امکان پذیر نباشد.

آلاله ارض‌پیما، دانشجو از طرفداران پر و پا قرص فوتبال است و به این نوع نگاه به مردان انتقاد دارد و می‌گوید: «اینطوری سطح شعور آقایان را پایین آوردیم، اینکه فکر کنیم گروهی ایستاده‌اند که وقتی ما وارد شویم بخواهند به ما توهین کنند، فکر کنم همه به یک سطح فکری مناسبی رسیده باشند.»

او در عین حال دستاورد کنونی زنان برای حضور در ورزشگاه‌ها را ماحصل چهار دهه تلاش آنها می‌داند و می‌افزاید: «چهار دهه است تلاش می‌کنیم، آن هم در حالی که از نظر قانونی هیچ جا منعی مکتوب نیامده و شاید تنها مساله شرعی بوده باشد و فشار عرف و سنت. شاید هم تنبلی خود خانم ها بوده. اما هر چه بوده تلاش نسل ما در تحقق این خواسته خیلی موثر بوده.»

«طرفداری از فوتبال مرد و زن نمی‌شناسد»

هانیه افتخاری، روزنامه‌نگار نیز می‌گوید: «تنها یک عامل در باز شدن درهای آزادی به روی زنان موثر نبوده بلکه مجموعه‌ای از همه عوامل در این زمینه موثر بوده است.»

او می‌گوید: «طرفداری از فوتبال مرد و زن نمی‌شناسد، در خانواده ما همه فوتبالی هستند، از مادرم گرفته تا پدر و خواهرم. از بچگی عشق فوتبال بودم نه تنها فوتبال ایران که فوتبال تیم‌ها و باشگاه‌های خارجی.»

برخی مخالف ورود زنان به استادیوم هستند

فیفا پیش از این گفته بود که نماینده‌اش در مسابقه تیم ملی فوتبال ایران و کامبوج (از سری مسابقات مقدماتی جام جهانی) بر نحوه حضور زنان در استادیوم آزادی نظارت خواهد کرد.

نیروهای محافظه کار در ایران می‌گویند که فیفا نباید در امور کشورهای اسلامی دخالت کند. در عین حال برخی نمایندگان زن در مجلس و برخی نیز در دولت پیگیر این مساله هستند.

برخی نیز می‌گویند مطالبه ورود زنان به استادیوم در مقایسه با دیگر مطالبات چندان مهم نیست و دولت و مجلس بهتر است به فکر حل مشکلات کلان‌تر جامعه باشند.

بال این حال ورود به استادیوم مطالبه برخی زنان ایرانی است. آنها برای تحقق این خواسته کارهای مختلفی کرده‌اند. برخی از آنها حتی در سال‌های پیش با لباس و آرایش مردانه راهی استادیوم‌ها شده‌اند، برخی پشت درهای استادیوم مانده‌اند و برخی دیگر هر بار به نشانه اعتراض مقابل در استادیوم تجمع کرده‌اند و برخی از آنها نیز بازداشت شده‌اند.

به توییتر یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکایت اردن: دروازه‌بان تیم ملی فوتبال زنان ایران مرد است

هم‌آوازی زنان «دینگو» در بندرعباس؛ تلاشی گروهی برای موسیقی

دختران موتورسوار ایران؛ در پیست آزاد در خیابان محرومند