Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا سیستم رباتیک می‌تواند برای راه رفتن به کمک افراد فلج بیاید؟

تصویر از ویدیوی رویتزر
تصویر از ویدیوی رویتزر
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سیستم رباتیک طراحی شده در دانشگاه گرونوبل فرانسه توانست در پیش‌نمونه تولیدی خود به یک جوان ۳۰ ساله کمک کند تا یک بار دیگر راه رفتن را تجربه کند. این جوان سال‌ها پیش به دنبال یک حادثه از کمر به پایین فلج شد.

آگهی

تیبو، جوان ۳۰ ساله‌ای که به دنبال وقوع حادثه‌ای از کمر به پایین فلج شده حالا تجربه متفاوتی را از سر می‌گذراند. او با مشارکت در یک پروژه پژوهشی در دانشگاه گرونوبل توانسته یک بار دیگر راه رفتن را تجربه کند، آن هم پس از مدت‌ها استفاده از ویلچر.

او روز دوشنبه هفتم اکتبر در شهر گرنوبل فرانسه در گفتگو با رسانه‌ها گفت: «پس از حادثه‌ای که برایم پیش آمد و از دست دادن توان حرکت مدت‌ها بود از مغزم برای فرمان دادن به پاها برای حرکت استفاده نکرده‌ بودم و برای شروع این فرایند نیازمند آموزش مجدد بودم چرا که باید دوباره بهره‌گیری از مغزم در این زمینه را فرا می‌گرفتم.»

«باید دوباره استفاده از مغزم را یاد می‌گرفتم»

تیبو در توضیح این فرآیند برای رسانه‌ها گفت: «موضوع پیچیده‌ای است. شما باید تصور کنید که می‌خواهید راه بروید و چطور باید این فرمان از سوی مغز به پاها برسد.»

تیبو که از شانه به پایین فلج است حالا با کمک این سیستم رباتیک آزمایشی می‌تواند راه برود و پژوهشگران امیدوارند تیبو و دیگر افراد مبتلا به فلجی در راه رفتن و امور حرکتی بتوانند از این فناوری بهره‌مند شوند.

این سیستم رباتیک با کمک سیگنال‌های دریافتی از مغر، کنترل و هدایت می‌شود.

نصب حسگر روی سر تیبو

این سامانه که تیبو به تن کرده بود که یک طناب به سقف آزمایشگاه متصل است تا احتمال به زمین افتادن او حداقل شود.

تعدادی حسگر روی سر تیبو نصب شد تا پیغام‌های دریافتی از مغزش را به سیستم مخابره کند.

مراحل انجام این آزمایش بر روی تیبو دو سال طول کشید. این آزمایش در دانشگاه گرونوبل فرانسه انجام شد. نتایج این پژوهش نشان داده که صنعت کامپیوتر و تکنولوژی روز می‌تواند به بیمارانی که برخی اعضای بدنشان فلج شده کمک کند تا تنها با استفاده از سیگنال‌های مغزی‌شان، راه رفتن را تجربه کنند.

راه دراز تولید این فناوری تا مرحله عمومی‌ شدن

البته این ربات فعلا در مرحله پیش‌نمونه و تولید آزمایشی قرار دارد و بر اساس گفته سازندگان آن با عرضه عمومی این فناوری به بازار فاصله زیادی وجود دارد.

این نخستین بار است که چنین سیستمی بر پایه علوم کامپیوتری طراحی شده است. سیستمی که می‌تواند سیگنال‌های مغز را بخواند و با کمک این سیگنال‌ها، هر دو جفت دست و پای فرد بیمار را به حرکت درآورد.
پژوهشگران امیدوارند با تولید این فناوری در سطح عمومی‌تر امکان دسترسی افراد و امکان راه رفتن و حرکت اندام فلج شده با استفاده از فناوری رباتیک به وجود بیاید.

به توییتر یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار دیده بان حقوق بشر نسبت به استفاده از سگ رباتها توسط پلیس

مدرسه ویژه کودکان مهاجر دارای معلولیت در اردن

آتش‌سوزی در کلبه تفریحی معلولان در فرانسه ۱۱ کشته به جا گذاشت؛ جستجو برای یافتن مفقودان ادامه دارد