Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هشدار دیده بان حقوق بشر نسبت به استفاده از سگ رباتها توسط پلیس

 یکی از سگ رباتهای شرکت بوستون داینامیکز در نمایشگاه
یکی از سگ رباتهای شرکت بوستون داینامیکز در نمایشگاه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوزفارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان دیده بان حقوق بشر با اشاره از لایحه شورای شهر نیویورک مبنی بر ممنوعیت پلیس از سگ رباتها، از تمام رهبران و مقامات در سراسر جهان خواست تا از ربات ها در عملیات نظامی و امنیتی استفاده نکنند.

آگهی

سازمان دیده بان حقوق بشر با انتشار گزارشی مفصل، از نیروهای نظامی و امنیتی تمام کشورهای جهان خواست بدلیل نقض حقوق انسانی از «سگ رباتها» استفاده نکنند.

این سازمان با اشاره به طرح شورای شهر نیویورک مبنی بر ممنوعیت استفاده پلیس این شهر از سگ رباتها از مقامات در تمام کشورهای جهان خواسته تا از این تصمیم الهام بگیرند.

شورای شهر نیویورک در ۱۸ مارس گذشته، طرحی را در دستور کار قرار داد که طی آن «استفاده از سگ رباتها بدلیل خطرات جانی و صدمات جدی» به شهروندان متوقف شود. این در حالی است که کمپانی های فناوریهای پیشرفته تولید رباتها در سراسر جهان همچنان در راه گسترش تولید «سگ رباتهای» مسلح و غیرمسلح پیشرفته در جهت کمک به پلیس و نیروهای امنیتی هستند.

این طرح قانونی در پی اعتراض در شبکه های اجتماعی در مورد استفاده از یک سگ ربات ۳۲ کیلوگرمی غیرمسلح ساخته شده توسط شرکت «بوستون داینامیکز» از سوی پلیس نیویورک مطرح شد..

این سگ ربات می تواند با سرعت ۵.۶ کیلومتر در ساعت حرکت کند و از بسیاری از موانع بالا برود.

پلیس نیویورک در بخشی از عملیات بازداشت مظنونان به شراکت در جرمهایی چون قاچاق و سرقت در منطقه برونکس از این سگ ربات استفاده کرد.

این سگ ربات برای شرایط اضطراری خطرناک برای کمک به نیروهای پلیس مثلا در زمان یک گروگان گیری طراحی شده است.

اولین بار الكساندریا اوكاسیو كورتز، نماینده جوان منطقه برونکس نیویورک درمجلس نمایندگان آمریکا، انتقاد شدیدی از این سگ ربات پلیس نیویورک کرد و خواست تا مقامات ایالتی به جای سرمایه گذاری روی سگ ربات های وحشتناک، روی گسترش سیستم «آموزش و پرورش رایگان کودکان و نوجوانان نیویورکی» سرمایه گذاری کنند تا کمتر شاهد وقوع جرم و جنایت باشند.

به گفته سازمان دیده بان حقوق بشر «صدرو مجوز به هر نوع ماشینی برای انتخاب و حمله به انسان ها» اصول اساسی حقوق بشر را نقض می کند و به خطر می اندازد. به همین دلیل سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید استفاده از سگ رباتها در عملیات پلیس بنوعی عبور از «تمام خطوط قرمز اخلاقی» است.

طرفداران سگ رباتها

حامیان گسترش تکنولوژی سگ رباتهای پلیس هم زیاد هستند.

آنها می گویند این ربات ها می توانند در اماکن و مناطق تهدیدآمیز و مرگبار به جای انسان ها مورد استفاده قرار بگیرند.

یکی از نمونه های آن سگ رباتی است به اسم آسکار. این ربات که در دانشگاه نانسی فرانسه مورد آزمایش قرار گرفت می تواند در اماکنی که خطرات زیاد جانی برای انسان ها دارد مورد استفاده قرار بگیرد.

نمونه دیگر استفاده از آن در مناطق جنگی و یا پس از بمب گذاری در ساختمان هایی که امکان انفجارها متعدد و متوالی وجود دارد، می باشد. هم چنین برخی از دانشمندان امیدوارند بتوانند از این ربات ها در «جنگ های احتمالی هسته آی آینده به جای انسان» بهره ببرند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویدئو؛ استفاده از ربات‌ پیشخدمت در میکده‌های سِویل برای حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی

رباتیک ژاپن در عصر کرونا؛ ربات «پاپرو» در خدمت سالمندان

آیا سیستم رباتیک می‌تواند برای راه رفتن به کمک افراد فلج بیاید؟