Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آخرین خبرها از «آدریان دریا»؛ از واکنش پمپئو تا شرکت ردیابی نفتکش‌ها

آخرین خبرها از «آدریان دریا»؛ از واکنش پمپئو تا شرکت ردیابی نفتکش‌ها
Copyright 
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«تانکر ترکرز» با کوت کردن توئیت مایک پمپئو نوشت: «این چیزی نیست که ما گفتیم. ما گفته‌ایم که انتقال نفت هنوز تایید نشده است.» تانکر ترکرز در ادامه از تصمیم خود مبنی بر پایان دادن به پوشش عمومی مسیر آدریان دریا خبر داده است.

آگهی

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا احتمالا با استناد به اطلاعات وب سایت «تانکر ترکرز» مدعی شده است که نفتکش ایرانی «آدریان دریا» در حال تخلیه نفت در سوریه است با این حال «تانکر ترکرز» این اظهارات وزیر خارجه آمریکا را رد کرده است.

وب سایت «تانکر ترکرز» که کشتی‌ها را ردیابی می کند روز سه‌شنبه در حساب توئیتری‌اش عکسی را منتشر کرد که نشان می دهد یک نفتکش کوچک در کنار «آدریان دریا» پهلو گرفته است.

«تانکر ترکرز» نوشته است: «آدریان دریا‌۱ اکنون در وضعیت انتقال کشتی به کشتی با یک کشتی کوچکی است که پرچم ایران را دارد و ظرفیتش ۳۵۰ هزار بشکه نفت است. این تانکر «یاسمین» نام دارد. هنوز نمی‌توان هیچ گونه انتقال نفت را تایید کرد. ما در ساعات آینده تصاویر را مقایسه خواهیم کرد.»

در پی انتشار این توئیت، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا عکس منتشر شده در حساب توئیتری «تانکر ترکرز» را منتشر کرد و نوشت: «علی رغم قول ظریف وزیر خارجه ایران به بریتانیا که آدریان دریا‌۱ نفت به سوریه نخواهد برد، اکنون این نفتکش در حال انتقال نفت در ساحل سوریه است. اگر این نفت به سوریه تحویل داده شده باشد آیا جهان ایران را ملزم به پاسخگویی خواهد کرد.»

در پی اظهارات وزیر خارجه آمریکا، «تانکر ترکرز» با کوت کردن توئیت مایک پمپئو نوشت: «این چیزی نیست که ما گفتیم. ما گفته‌ایم که انتقال نفت هنوز تایید نشده است. تمام آنچه می دانیم اینکه خدمه دو نفتکش می توانند از قهوه نوشیدن و کارت بازی با یکدیگر لذت ببرند. برای ترسیم یک خط به دو نقطه نیاز است. ما باید انتقال نفت را تایید کنیم. این معرفی نادرستی از برند ماست.»

همچنین لحظاتی پس از توئیت اول «تانکر ترکرز»، این وب‌سایت ردیابی کشتی ها اعلام کرد که به دلیل نوع استفاده نادرست از اطلاعات وب سایتش بوسیله پمپئو، تصمیم گرفته است که پوشش ردیابی آریان دریا‌۱ را از دسترسی عموم  خارج کند و از این به بعد ردیابی این نفتکش تنها برای مشترکین شان امکانپذیر خواهد بود. «تانکر ترکرز» همچنین گفته است که این نوع استفاده از اطلاعات وب‌سایتش که وزیر خارجه آمریکا مورد استفاده قرار داده است سوءاستفاده از برند آنهاست که به اعتبارشان لطمه وارد می کند.

نفتکش گریس۱ در روز ۱۳ تیرماه به ظن حمل نفت خام برای سوریه در جبل‌الطارق توقیف شد. این نفتکش سپس بعد از کش و قوس‌های سیاسی فراوان در ۲۴ مرداد ماه با تصمیم دیوان عالی جبل‌الطارق رفع توقیف شد. پس از رفع توقیف این نفتکش، نام آن به «آدریان دریا‌۱» تغییر کرد و با این «تعهد» ایران که این نفتکش به سوریه نمی رود به سمت مقصد نامعلومی در مدیترانه حرکت کرد.

پیش از این وزیر خارجه آمریکا گفته بود که اطلاعاتی در دست دارند که این نفتکش به سمت بندر طرطوس سوریه حرکت می کند.

سرانجام تصاویر ماهواره‌ای نشان داد که این نفکتش به نزدیکی بندر طرطوس رسیده است و اکنون تصاویر نشان می دهد که در این نفتکش در آبهای سوریه و در نزدیکی پالایشگاه بانیاس سوریه است.

با این وجود هنوز «تانکر ترکرز» انتقال نفت از آریان دریا به این نفتکش کوچک را تایید نکرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پمپئو: اتحادیه اروپا تخلیه محموله نفتکش ایرانی در سوریه را محکوم کند

ایران از توقیف «گریس-۱» چقدر زیان کرد؟

نفتکش «گریس ۱» به «آدرین دریا» تغییر نام داد