وزیر دارایی بریتانیا: اتحادیه اروپا را در ۳۱ اکتبر ترک خواهیم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
وزیر دارایی بریتانیا: اتحادیه اروپا را در ۳۱ اکتبر ترک خواهیم کرد
کپی رایت  Reuters

ساجد جاوید، وزیر دارایی بریتانیا، روز دوشنبه ۳۰ سپتامبر اعلام کرد کشورش در ۳۱ اکتبر اتحادیه اروپا را ترک خواهد کرد و امیدوار است این جدایی با توافق همراه باشد.

وی در مصاحبه با تلویزیون آی‌تی‌وی گفت: «امیدوارم که بتوانیم با یک توافق اتحادیه را ترک کنیم. اگر نتوانیم به یک توافق برسیم، فکر می‌کنم بهتر است که در هر صورتی خارج شویم و این کار را بدون توافق انجام دهیم. این مسئله ایده‌آلی نیست اما متناسب است.»

به موجب قانونی که پارلمان بریتانیا تصویب کرده دولت موظف است در صورت عدم دستیابی به توافق با اتحادیه اروپا درخواست تمدید مهلت برکسیت را ارائه کند. آقای جاوید از پاسخ صریح به این که با وجود چنین قانونی، چطور دولت می‌خواهد تصمیمش مبنی بر ترک قطعی اتحادیه در ۳۱ اکتبر را عملی کند، امتناع کرد.

وی با این حال در همین زمینه گفت: «قانونی که پارلمان از تصویب گذرانده البته کارها را سخت‌تر می‌کند اما ما شفاف گفته‌ایم که سیاست ما ذره‌ای تغییر نخواهد کرد و روز ۳۱ اکتبر اتحادیه را ترک خواهیم کرد.»

پبش از این دفتر نخست‌وزیری بریتانیا مذاکرات دوجانبه با اتحادیه اروپا را «رو به پیشرفت» خوانده بود، هرچند اضافه کرده بود هنوز «موانع قابل توجهی» برای رسیدن به توافق وجود دارد.

در سوی مقابل میشل بارنیه، مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا در امور برکسیت، پیشنهاد کنونی بریتانیا را برای رسیدن به یک توافق جدید حول برکسیت «غیرعملی» خوانده و گفته بود اتحادیه اروپا منتظر پیشنهاداتی «قانونی و عملی» است.

بیشتر بخوانید: