۱۱۰ سال قدرت و شکوه در بوگاتی

تصویر از امین آزاد
تصویر از امین آزاد
نگارش از یورونیوز فارسی

بوگاتی هم اکنون سریع‌ترین خودروهای جهان را می سازد و در آخرین رکوردگیری یک دستگاه بوگاتی شیرون خاص، توانست به سرعت ۴۹۰ کیلومتر در ساعت برسد.

شرکت بوگاتی در مولزهایم در شمال شرقی فرانسه و توسط «اتوره بوگاتی»، صنعتگر و هنرمندی ایتالیایی شکل گرفت. بوگاتی سریع‌ترین خودروهای جهان را می سازد و در آخرین رکوردگیری یک دستگاه بوگاتی شیرون خاص، توانست به سرعت ۴۹۰ کیلومتر در ساعت برسد.

اتوره بوگاتی در سال ۱۹۰۹ این شرکت را تاسیس کرد اومعتقد بود خودوهایش باید به بهترین شکل ممکن ساخته شوند. همین عقیده سبب شد برند او به‌تدریج در میان دوستداران اتومبیل جایگاه ویژه‌ای پیدا کند.

او و پسرش سال‌ها در کنار هم اسطوره‌های جهان خودرو را خلق کردند اما با مرگ پسر وی در سال ۱۹۳۹ در تست بوگاتی مدل ۵۷، همه چیز ناگهان تغییر کرد با شروع جنگ جهانی دوم بوگاتی وارد بدترین دوران خود شد و با مرگ اتوره بوگاتی این شرکت به سمت ورشکستگی رفت و در نهایت در دهه ۵۰ میلادی ورشکست شد.

اما در سال ۱۹۸۷ یک صنعتگر ایتالیایی با نام رومانو آرتیولی این شرکت را دوباره از نو بنا کرد.در سال ۱۹۹۸ با خرید این شرکت توسط گروه فولکس واگن، بوگاتی وارد دوران تازه ای شد.

بوگاتی ویرون توانست با موتور ۱۶ سیلندر هزار و ۵۰۰ اسب بخاری بوگاتی، سریع ترین خودرو جهان شود و حالا شیرون خاص با تقویت همان موتور توانسته با سرعت ۴۹۰ کیلومتر در ساعت سریع ترین خودرو جهان باشد.

این شرکت با معرفی بوگاتی لا ویتور نوار با قیمت ۱۶ میلیون یورو هم اکنون گران قیمت ترین خودرو جهان را هم ساخته است.

حالا پس از ۱۱۰ سال رکورد گران قیمت ترین و سریع ترین خودرو جهان در اختیار برند بوگاتی است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط