Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گران‌ترین خودروی جهان و ماجرای بوگاتی گم شده در دهه ۳۰ میلادی

گران‌ترین خودروی جهان و ماجرای  بوگاتی گم شده در دهه ۳۰ میلادی
Copyright REUTERS
Copyright REUTERS
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ساخته شدن این خودرو و تک نمونه بودن آن به داستان پر رمز و راز گم شدن بوگاتی ۵۷ آتلانتیک ارتباط دارد.

آگهی

مدل بوگاتی اسپورت با نام «خودروی سیاه» گران‌ترین خودروی جهان است. این خودرو ۱۱ میلیون یورو قیمت دارد اما قابل فروش نیست. فردیناند پیئش، مدیرعامل سابق گروه فولکس واگن و نوه پسری فردیناند پورشه (موسس کمپانی پورشه)، آن را از پیش خریداری کرده است.

ساخته شدن این خودرو و تک نمونه بودن آن به داستان پر رمز و راز گم شدن بوگاتی ۵۷ آتلانتیک ارتباط دارد. از مدل ۵۷ آتلانتیک، تنها ۴ نمونه ساخته شده بود که یکی از آنها در دهه ۳۰میلادی ناپدید شد. گفته می‌شود که این خودرو احتمالا پیش از حمله آلمان به منطقه آلزاس، در هنگام انتقال به مکانی امن ناپدید شده است.

ژان بوگاتی، پسر ۳۰ ساله اتوره بوگاتی خودروی تیپ ۵۷ آتلانتیک را طراحی کرده و تولید آن را به عهده داشت. استفان وینکلمن، مدیر حال حاضر شرکت خودروسازی بوگاتی می‌گوید که بسیاری از افراد در جهان به دنبال این خودروی گمشده هستند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

آقای وینکلمن درباره «خودروی سیاه» و ارتباط آن با سرنوشت نامعلوم یکی از نمونه‌های «۵۷ آتلانتیک» می‌گوید: «این اتومبیل یک اسپورت جی‌تی واقعی است و نمی‌توان آن را تنها نمونه‌ای مدرن از آتلانتیک خواند. می‌دانید که بوگاتی آتلانتیک، مدلی افسانه‌ای بود که تنها ۴ نمونه‌اش در دهه ۳۰ میلادی ساخته شد. یکی از آن ۴ نمونه، ناپدید شد و برای همین ما نام این مدل جدید را خودروی سیاه (تیره یا تاریک) گذاشتیم.»

وی همچنین درباره نحوه سفارش خودروهای تک‌نمونه و سفارشی بوگاتی به یورونیوز می‌گوید: «ما لیستی از مشتریان علاقمند داریم که به خریدن خودروهای تک نمونه یا نمونه محدود علاقمند هستند. ما یک ایده را خلق می‌کنیم و مستقیما نزد مشتری می‌رویم و ایده را به آنها ارائه می‌کنیم. همه چیز از سمت ماست و (محصول نهایی) باید لوگوی بوگاتی داشته باشد. این خودروها یک نمونه سفارشی بر اساس خواست مشتری نیست .»

موتور «خودروی سیاه» ۱۶ سیلندری است و ۱۵۰۰ اسب بخار قدرت دارد. امری که سبب می‌شود تا مصرف سوختی برابر ۳۵/۲ لیتر در شهر داشته باشد و بتواند تا ۴۲۰ کیلومتر بر ساعت شتاب بگیرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

۱۱۰ سال قدرت و شکوه در بوگاتی

نمایشگاه خودرو پاریس؛ ساخت بوگاتی با قطعات لگو

نمایشگاهی از مجموعه آثار هنری و خودروهای خانواده بوگاتی