معترضان با خواندن سرود ملی آمریکا خطاب به ترامپ: هنگ کنگ را آزاد کن

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
معترضان با خواندن سرود ملی آمریکا خطاب به ترامپ: هنگ کنگ را آزاد کن

هزاران معترض هنگ کنگی روز یکشنبه هشت سپتامبر (۱۷ شهریور) با خواندن سرود پرچم ستاره‌نشان (سرود ملی آمریکا) از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا خواستند که «هنگ کنگ» را «آزاد» کند.

هنگ کنگ در ماه‌های اخیر دستخوش تظاهرات پی در پی مخصوصا در روزهای آخر هفته است.

پلیس روز یکشنبه در کنار معترضان حضور پررنگ داشت و معترضان چترهای خود را بالا برده و در هفته چهاردهم نا آرامی‌ها خواستار دموکراسی بودند.

معترضان پیش از تحویل دادخواست امضا شده خود به کنسولگری آمریکا، فریاد می‌زدند: «برای آزادی بجنگید، در کنار هنگ کنگ بایستید.»

آن‌ها همچنین شعار می‌دادند: «مقابل پکن مقاومت کنید، هنگ کنگ را آزاد کنید.»

اعتراض ها در هنگ کنگ در واکنش به لایحه استرداد متهمان به چین در ماه مارس (فروردین ماه) آغاز شد. گرچه دولت ابتدا پیگیری این لایحه را تعلیق و سپس آن را پس گرفت با این حال، اعتراض‌ها فروکش نکرد.

بیشتر بخوانید:

مخالفان دولت محلی هنگ کنگ علاوه بر لغو لایحه استرداد خواستار تحقیق مستقل در مورد خشونت پلیس این شهر و موج بازداشت معترضان شده بودند. بنا به آخرین آمار موجود ۱۱۸۳ نفر در جریان اعتراضات ماه‌های اخیر در هنگ کنگ بازداشت شده‌اند.

تظاهرات روز یکشنبه به‌دنبال درگیری‌های شدید شب قبل از آن بین معترضان و پلیس در چند ایستگاه مترو انجام شد.

به اعتقاد تحلیلگران این نارآمی‌های دنباله‌دار، مهم ترین بحران سیاسی در این منطقه نیمه خودگردان پس از پایان دوره استیلای بریتانیا در سال ۱۹۹۷ میلادی و پیوستن هنگ کنگ به جمهوری خلق چین محسوب می شود.

مردم هنگ‌ کنگ می‌گویند که در حال مبارزه با نظام «یک کشور، دو سیستم» هستند که از زمان واگذاری این منطقه از بریتانیا به چین در سال ۱۹۹۷ میلادی بر آن حاکم شده است.

اساسنامه «یک کشور، دو سیستم» که در دهه ۸۰ میلادی تنظیم شده است حق داشتن نظام‌های مستقل اجتماعی، قانونی و سیاسی را برای منطقه خودمختار هنگ‌ کنگ تا ۵۰ سال پس از انتقال حکومت بریتانیا به چین تضمین می‌کند.

معترضان روز یکشنبه از واشنگتن خواستند تا لایحه‌ای به‌نام «دموکراسی و حقوق بشر هنگ‌کنگ» را تصویب کند تا از آن‌ها حمایت شود.

این لایحه که توسط سناتورهای آمریکایی پیشنهاد شده است، مجازات‌هایی را علیه مقام‌های هنگ کنگ و چین که در سرکوب معترضان نقش دارند در نظر می‌گیرد و همچنین می‌تواند بر وضعیت قراردادهای تجاری بین هنگ کنگ و ایالات متحده نیز تاثیر بگذارد.

رویترز
معترضان هنگ کنگی با پرچم آمریکارویترز
رویترز
تصویر از ترامپ که یک معترض هنگ کنگی با خود همراه داردرویترز
رویترز
معترضی که با پرچم آمریکا از سناتورها می‌خواهد لایحه‌ای درباره هنگ کنگ را به تصویب برسانندرویترز
رویترز
معترضان هنگ کنگی با چتر و پرچم آمریکارویترز
رویترز
معترضان هنگ کنگی با پرچم آمریکارویترز