بوریس جانسون اکثریت مطلق را در پارلمان بریتانیا از دست داد

بوریس جانسون اکثریت مطلق را در پارلمان بریتانیا از دست داد
Copyright Parliament TV via REUTERS
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که تنها ۵۸ روز تا زمان تعیین شده از سوی بوریس جانسون برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا باقی مانده، ائتلافی از نمایندگان اپوزیسیون همچنین مخالفان آقای جانسون در حزب محافظه‌کار که به «شورشیان» معروف شده‌اند، در تلاشند تا او را مجبور کنند که این خروج را برای سه ماه به تعویق بیندازد.

آگهی

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا روز سه‌شنبه اکثریت پارلمانی خود را از دست داد. این اتفاق پس از آن روی داد که فیلیپ لی، از نمایندگان محافظه‌کار پارلمان به حزب لیبرال-دموکرات که طرفدار اتحادیه اروپا است، پیوست.

بوریس جانسون روز سه‌شنبه در پارلمان در حال ارائه گزارش خود دربارۀ نشست گروه ۷ بود که فیلیپ لی جایگاه محافظه‌کاران را ترک کرد و به لیبرال‌-دموکراتها پیوست.

او سپس در بیانیه‌ای اعلام کرد: «من به این نتیجه رسیدم که تا زمانی که عضو محافظه‌کار پارلمان باقی بمانم، نمی‌توانم در راستای منافع رای دهندگان و کشورم خدمت کنم.»

آقای لی افزود: «این دولت با روش‌هایی غیراصولی به پیگیری برکسیت می‌پردازد؛ روش‌هایی که پیامدهایی مضر در پی دارد. با این کار زندگی و معیشت مردم و بطور ناخواسته تمامیت بریتانیا را به خطر می‌اندازد.»

آقای لی همچنین در گفتگو با اسکای‌نیوز اعلام کرده است که انتظار دارد نمایندگان بیشتری حزب محافظه‌کار بریتانیا را ترک کنند.

هفته گذشته نیز اکثریت محافظه‌کار پارلمان بریتانیا حمایت نماینده‌ای از ولز را از دست داده بودند و به این ترتیب تنها ۳۰۹ کرسی را در پارلمان در اختیار داشتند که شامل ۱۰ کرسی حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند شمالی نیز می‌شد.

از دست دادن اکثریت مطلق در پارلمان در حالی روی می‌دهد که آقای جانسون بشدت بر سر موضوع برکسیت با نمایندگان اختلاف دارد. او تاکید کرده که کشورش اتحادیه اروپا را در ۳۱ اکتبر با توافق یا بدون توافق ترک خواهد کرد و هشدار داده است که در صورت مقاومت نمایندگان، انتخابات زودهنگام برگزار خواهد کرد.

در حالی که تنها ۵۸ روز تا زمان تعیین شده از سوی بوریس جانسون برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا باقی مانده است، ائتلافی از نمایندگان اپوزیسیون همچنین مخالفان آقای جانسون در حزب محافظه‌کار که به «شورشیان» معروف شده‌اند، در تلاشند تا او را مجبور کنند که این خروج را برای سه ماه دیگر به تعویق بیندازد.

پیش از این از رئیس مجلس عوام بریتانیا تقاضا شده بود که انجام بحثی اضطراری در موضوع برکسیت را در دستور کار نشست امروز قرار دهد. ائتلاف شورشیان امیدوارند با قبول تقاضایشان و آغاز این بحث اضطراری، بر دستور کار پارلمان در روزهای آتی تاثیر بگذارند و به این ترتیب تصویب برنامۀ دولت جانسون برای اجرای برکسیت را برای سه ماه به تاخیر بیندازند.

اما قبل از آغاز چنین بحثی، طبق برنامۀ پارلمان، بوریس جانسون ارائه گزارش دربارۀ نشست گروه ۷ را آغاز کرد و در میانۀ سخنرانی، فیلیپ لی حمایت خود را از دولت او سلب کرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراض سراسری در بریتانیا به طرح بوریس جانسون برای تعلیق کار پارلمان

ملکه بریتانیا با درخواست بوریس جانسون برای تعلیق پارلمان موافقت کرد

شمار شهروندان بریتانیایی که گذرنامه دیگری هم دارند طی یک دهه ۲ برابر شده است