Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اعتراض سراسری در بریتانیا به طرح بوریس جانسون برای تعلیق کار پارلمان

اعتراض سراسری در بریتانیا به طرح بوریس جانسون برای تعلیق کار پارلمان
Copyright 
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شعارهای «از دموکراسی دفاع کنید» و «کودتا را متوقف کنید» شنیده می‌شد

آگهی

ده‌ها هزار تن شهروند بریتانیا روز شنبه در اعتراض به طرح بوریس جانسون، نخست‌وزیر این کشور برای تعلیق فعالیت پارلمان راهی خیابان‌ها شدند.

تظاهرکنندگان پلاکاردهایی با مضمون «از دموکراسی دفاع کنید» و «کودتا را متوقف کنید» را به همراه پرچم‌های آبی رنگ اتحادیهٔ اروپا در دست داشتند.

این تظاهرکنندگان در بسیاری از شهرهای بریتانیا از جمله منچستر، گلاسکو، بیرمنگام، برایتون، بریستول و لیورپول به نشانهٔ اعتراض راهی خیابان‌ها شدند. گردانندگان جنبش موسوم به «کودتا را متوقف کنید» اعلام کردند در مجموع ۳۲ تظاهرات در سراسر کشور برگزار شده است.

در لندن تظاهرکنندگان به سوی خیابان داونینگ، و دفتر نخست‌وزیری بریتانیا رفتند و در مخالفت با بوریس جانسون شعارهایی سر دادند. سپس شماری از آنان با نشستن بر زمین در خیابان، تردد ماشین‌ها را در میدان ترافالگار متوقف کردند در حالیکه شماری دیگر به سوی قصر باکینگهام روانه شدند.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا در میدان جرج شهر گلاسکو در جمع تظاهرکنندگان اعلام کرد: «افتخار می‌کنم که با همهٔ شما آمده‌ام تا به بوریس جانسون بگوییم نه، این پارلمان ماست. امکان ندارد که ما را بدون توافق از اتحادیه خارج کنی. ما جلوی تو را می‌گیریم و حق مردم را به آنها می‌دهیم.»

جرمی کوربین رهبر حزب کارگر بریتانیا در میان تظاهرکنندگان

از سوی دیگر ساجد جاوید، وزیر خزانه‌داری دولت بوریس جانسون، در گفتگو با رادیوی بی‌بی‌سی از تصمیم جانسون برای انحلال پارلمان دفاع کرد.

بوریس جانسون از ملکه بریتانیا خواسته تا پس از بازگشت به کار نمایندگان فعالیت پارلمان را معلق کند، درخواستی که ملکه با آن موافقت کرد. طبق قانون فقط ملکه بریتانیا می‌تواند فعالیت پارلمان را با پیشنهاد نخست‌وزیر معلق کند.

معلق شدن فعالیت پارلمان بریتانیا امری عادی است که معمولا یکبار در سال به مدتی کوتاه و معمولا هنگام تعطیلات روی می‌دهد.

اینکه دولت‌ِ جدید پارلمان را معلق کند اتفاق تازه‌ای نیست اما آنچه چالش‌برانگیز شده، زمان پیشنهادی بوریس جانسون برای این کار است، یعنی درست پیش از موعد انجام برکسیت.

بریتانیا بناست روز ۳۱ اکتبر از اتحادیه اروپا خارج شود و منتقدان دولت می‌گویند طرح جانسون به این منظور ارائه شده که نمایندگان پارلمان نتوانند مانع از خروج بدونِ توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا شوند.

تعلیق کار نمایندگان پارلمان به مدت پنج هفته به این معناست که آنها وقت کافی برای تصویب قانونی علیه برکسیت بی‌توافق نخواهند داشت و وقتی موعد برکسیت برسد این کشور طبق برنامه به شکل خودکار از اتحادیه اروپا خارج می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بوریس جانسون اکثریت مطلق را در پارلمان بریتانیا از دست داد

تعلیق موقت پارلمان بریتانیا؛ آیا ممکن است برکسیت باز هم عقب بیفتد؟

آیا جانسون خواهد توانست بریتانیا را بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج کند؟