Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آیا جانسون خواهد توانست بریتانیا را بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج کند؟

  آیا جانسون خواهد توانست بریتانیا را بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج کند؟
Copyright 
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تیم بیل استاد علوم سیاسی دانشگاه کویین مری لندن می گوید در زمان باقیمانده تا ۳۱ اکتبر، اپوزیسیون دولت کنونی بریتانیا سه گزینه برای متوقف کردن بوریس جانسون و برکسیت بدون توافق در اختیار دارند.

آگهی

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا در واکنش به تعلیق پارلمان از طرف بوریس جانسون نخست وزیر گفت که این اقدام «تهدیدی برای دموکراسی» است تا پارلمان بریتانیا نتواند مانع برکسیت بدون توافق شود.

به دنبال تعلیق فعالیت پارلمان از ۱۲ سپتامبر تا ۱۴ اکتبر، عملا نمایندگان بریتانیا روزهای کمی برای تشکیل جلسه و ممانعت از خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا در ۳۱ اکتبر خواهند داشت.

پارلمان بریتانیا تا ۳ سپتامبر در تعطیلات تابستانی است، بنابراین نمایندگان تنها ۹ روز تا ۱۲ سپتامبر فرصت دارند تا در مخالفت با تصمیم بوریس جانسون اجرای ماده ۵۰ معاهده لیسبون را به تعویق بیاندازند یا با رای عدم اعتماد به نخست وزیر، انتخابات زودرس در کشور برگزار کنند.

تعلیق پارلمان بین ۵ تا ۲۰ روز امر غیرمعمولی در بریتانیا نیست اما منتقدان بوریس جانسون می گویند او به این دلیل دست به این اقدام زده است که مخالفان فرصت کافی برای مخالفت با خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا نداشته باشند.

پیش‌بینی می شود که آقای جانسون در ۱۷ و ۱۸ اکتبر به بروکسل سفر کند و اگر او با توافق از بروکسل بازگردد نیازمند تصویب آن توافق در پارلمان است.

اپوزیسیون چه اقدامی می تواند انجام دهد؟

تیم بیل استاد علوم سیاسی دانشگاه کویین مری لندن می گوید: «در زمان باقیمانده تا ۳۱ اکتبر، اپوزیسیون دولت بریتانیا سه گزینه برای متوقف کردن بوریس جانسون و برکسیت بدون توافق در اختیار دارند. گزینه اول این است که پارلمان به محض تشکیل جلسه با تصویب طرحی خواستار تعویق اجرای ماده ۵۰ شود.»

وی می‌افزادی: :از آنجایی که در حال حاضر حزب محافظه کار به رهبری بوریس جانسون تنها با یک رای در پارلمان اکثریت دارد، اگر محافظه کاران حامی ماندن در اتحادیه اروپا از حمایت از جانسون دست بکشند این امکان وجود خواهد داشت که برنامه آقای جانسون متوقف شود.»

گزینه دوم این است که «نمایندگان پارلمان قانونی را تصویب کنند که نخست وزیر را مجبور به لغو اجرای ماده ۵۰ و توقف برکسیت می کند. البته این احتمالش کم است زیرا این اقدام به نمایندگان حزب کارگر در حوزه‌های انتخاباتی‌ایی که حامی برکسیت هستند آسیب میزند. گزینه سوم هم این است که نمایندگان به دولت جانسون رای عدم اعتماد بدهند که می تواند به برگزارز انتخابات بیانجامد. به گفته تیم بیل این گزینه احتمالا بدترین گزینه ممکن است.»

این استاد دانشگاه کویین مری می گوید گزینه رای عدم اعتماد به دولت کنونی «گزینه‌ مورد علاقه جانسون است بنابراین اگر اپوزیسیون پارلمان هشیار باشند باید تا جایی که می توانند از این گزینه دوری کنند و در دام جانسون نیافتند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شهروندان قاره سبز خواهان اتحادیه اروپایی مستقل و قدرتمند در صحنه بین‌الملل هستند

اعتراض سراسری در بریتانیا به طرح بوریس جانسون برای تعلیق کار پارلمان

بوریس جانسون نزدیک به دونالد ترامپ و حامی «برکسیت سخت» نخست وزیر بریتانیا شد