Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

موافقت مشروط برزیل با کمک ۲۰ میلیون دلاری گروه ۷ برای نجات آمازون

موافقت مشروط برزیل با کمک ۲۰ میلیون دلاری گروه ۷ برای نجات آمازون
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت برزیل می‌گوید حاضر است کمک ۲۰ میلیون دلاری را بپذیرد به شرطی که خودش درباره نحوه مدیریت و هزینه‌کرد این مبلغ تصمیم بگیرد.

آگهی

برزیل اعلام کرد کمک‌های مالی سازمان‌های خارجی و کشورهای مختلف برای مقابله با آتش‌سوزی در آمازون را می‌پذیرد.

سخنگوی ریاست جمهوری برزیل روز سه‌شنبه در حالی از پذیرش مشروط کمک‌های بین‌المللی سخن گفت، که پیش‌تر ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری برزیل از همتای فرانسوی خود خواسته بود، اظهاراتش را خطاب به او پس بگیرد.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، آقای بولسونارو را به دروغگویی درباره بحران آتش‌سوزی در جنگل‌های آمازون متهم کرده و بولسونارو نیز پذیرش کمک‌های ۲۰ میلیون دلاری کشورهای گروه ۷ را به پس گرفتن اظهارات ماکرون مشروط کرده بود.

وی گفته بود: «آقای ماکرون باید توهین به من را پس بگیرد. برای گفت‌وگو و یا پذیرش هر چیزی از فرانسه، ابتدا او باید جملاتی را که خطاب به من استفاده کرده را پس بگیرد، سپس می‌توانیم گفتگو کنیم.»

اما کمی بعد از این اظهار نظر، رگو باروس، سخنگوی ریاست جمهوری برزیل اعلام کرد که کشورش می‌تواند کمک ۲۰ میلیون دلاری کشورهای گروه ۷ را بپذیرد مشروط به اینکه با حاکمیت برزیل در تضاد نباشد و مدیریت هزینه‌کرد آن نیز بر عهده دولت این کشور باشد.

برزیل پیش‌تر و در ابتدای طرح پیشنهاد کمک مالی ۲۰ میلیون دلاری کشورهای گروه ۷، بلافاصله آن را رد کرده بود.

این تغییر موضع در حالی رخ داد که ادامه آتش سوزی در آمازون خشم بین المللی را به همراه داشته و توافق تجارت آزاد اتحادیه اروپا و بازار مشترک کشورهای آمریکای جنوبی، مرکسور را نیز که پس از ۲۰ سال مذاکره حاصل شد، تهدید می‌کرد.

بعد از بالا گرفتن بحران آتش‌سوزی در جنگل‌های آمازون، بسیاری از کشورهای جهان، رئيس جمهوری راست‌گرای برزیل را به بی‌توجهی نسبت به این بحران متهم کردند.

امانوئل ماکرون، پنج‌شنبه ۲۲ اوت، در آستانه برگزاری اجلاس سران گروه هفت در حساب توييتری خود آتش‌سوزی جنگل‌های‌ آمازون را یک بحران بین‌المللی خوانده بود.

رییس جمهوری برزیل نیز به این اظهارت واکنش نشان داده بود و آن را «نشانگر روحیه غلط استعماری در قرن بیست و یکم» خوانده بود.

این در حالیست که رئيس جمهوری برزیل علاقه ویژه‌ای به همتای آمریکایی خود دارد و چندین بار در حساب توییتری خود با انتشار پست‌های مختلف از او و روحیه‌اش برای کمک به بحران آتش‌سوزی در جنگل‌های آمازون تشکر کرده است.

جنگل‌های آمازون از آن نظر اهمیت دارد که یکی از مهمترین ابزار دفاعی زمین در برابر تغییرات اقلیمی است و به‌عنوان ریه‌های کره زمین از آنها نام برده می شود که ۲۰ درصد اکسیژن زمین را تولید می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برزیلی‌های ناراضی از سخنان رییس جمهوری: برژیت، ببخش!

ماکرون: زنان برزیلی از رئیس جمهوری خود احساس شرم می‌کنند

کشف حکاکی‌های سنگی عصر باستان در پی خشکسالی و افت سطح آب رودخانه در آمازون