Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

روحانی: تا وقتی که آمریکا از تحریم‌ها دست برندارد شاهد هیچ تحول مثبتی نخواهیم بود

روحانی: تا وقتی که آمریکا از تحریم‌ها دست برندارد شاهد هیچ تحول مثبتی نخواهیم بود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روحانی: «ما آنهایی که تحریم را بر مردم روا داشتند و تروریسم اقتصادی بر مردم ایجاد کردند خاطرمان هست. هرگونه تحول در رفتار ما از توبه آن ها آغاز می‌شود. آنها باید از راه و مسیر خطایی که رفتند برگردند. با احترام و تکریم، انقلاب و نظام و حقوق ملت ما را به رسمیت بشناسند و از خطاهایشان باز گردند.»

آگهی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز سه‌شنبه با بیان این‌که تهران خواستار تعامل با جهان است گفت تا وقتی که آمریکا «از تحریم ها دست برندارد شاهد هیچ تحول مثبتی نخواهیم بود.»

رئیس جمهوری ایران همچنین گفت: «ما خواهان تنش با دنیا نیستیم. ما خواهان امنیت در دنیا هستیم.» وی تاکید کرد که تهران آماده «همکاری» با «همه کشورهای دوست» است و این آمادگی وجود دارد تا با رعایت «همه مقررات بین المللی در چارچوب امنیت و منافع ملی‌مان حرکت کنیم.»

حسن روحانی که در مراسم «عملیات اجرایی ساخت ۱۱۰ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی تولید مسکن» سخن می‌گفت بار دیگر تحریم‌های آمریکا علیه ایران را «تروریسم اقتصادی» خواند و گفت «آنهایی که تحریم را بر مردم روا داشتند...خاطرمان هست.»

وی همچنین تغییر رویکرد تهران در مقابل واشنگتن را منوط به «توبه آنها» دانست و گفت: «آنها باید از راه و مسیر خطایی که رفتند برگردند. با احترام و تکریم، انقلاب و نظام و حقوق ملت ما را به رسمیت بشناسند و از خطاهایشان باز گردند.»

وی همچنین در بخشی از سخنانش به احتمال دیدار با رئیس جمهوری آمریکا واکنش نشان داد و گفت: « این که کسی بخواهد با حسن روحانی عکس بگیرد این کار امکان پذیر نیست. البته فتوشاپ آن امکان پذیر است ولی واقعی آن امکان پذیر نیست، مگر آن که یک روزی از تمام تحریم های ظالمانه خود دست بردارند به حقوق ملت ایران احترام بگذارند، آن وقت شرایط جدیدی است و می شود درباره آن فکر کرد و براساس منافع ملی ما خود حرکت می‌کنیم.»

حسن روحانی همچنین گفت که کلید «تحولات مثبت» در اختیار واشنگتن است اگر آنها می خواهند در «منطقه بزرگ ما» از امنیت بیشتر برخودار باشند. رئیس جمهوری ایران خطاب به واشنگتن گفت که «اگر آن طور که ادعا می‌کنند و می‌گویند از ایران هیچ چیز نمی‌خواهیم جز آن که ایران بمب اتم نسازد، که این به گفته آنها نیست که ما بمب اتم بسازیم یا نسازیم، ما بمب اتم نمی‌سازیم چه شما بگویید و چه شما نگویید.»

آقای روحانی با این حال تاکید کرد که دکترین نظامی ایران « برپایه سلاح های متعارف است» و تهران به دنبال «سلاح های کشتار جمعی، چه هسته‌ای، چه شیمیایی و چه میکروبی» نیست. وی افزود:«نه به خاطر حرف شما، نه به خاطر اخم شما و نه به خاطر تشر شما، ‌ بلکه به دلیل اعتقاد و اخلاق و تصمیم امنیت ملی کشورمان و به خاطر فتوای رهبری خودمان این کار را نمی‌کنیم. اگر راست می گویید نگرانی شما فقط این است، این نگرانی برطرف شده است، پس اولین قدم را بردارید. بدون این قدم این قفل باز نخواهد شد. قدم آن است که از تحریم بگردید. تمام تحریم های علیه ملت ایران که غیرقانونی و ظالمانه و غلط بوده است باید بگردد.»

رئیس جمهوری ایران درباره احتمال مذاکره با دولت آمریکا گفت: «اگر همه تحریم ها را برداشتید برابر ملت ایران سر تعظیم فرود آوردید آن وقت شرایط، ‌شرایط دیگری است. دولت دوازدهم برمبنای منافع ملی خود حرکت و اقدام می کند. ما که مرد مذاکره بودیم و همه دنیا این موضوع را قبول دارند و اهل مذاکره بودیم و هستیم.»

حسن روحانی همچنین با اشاره به اینکه «اصل برای ما منافع ملی وپیمودن آرمان‌های انقلاب» است، افزود: «لازم باشد با کسی حرف بزنیم می‌زنیم، لازم باشد در برابر زورگو می ایستیم؛ اما هدف نهایی ما عظمت، سرافراری و قدرت ایران است. آنچه هم که در هفته‌های اخیر در رابطه با مذاکرات با جهان انجام دادیم و انجام می دهیم بر همین اساس است. قدرت ایران ایستادگی در برابر بدخواهان خواهد بود.»

سخنان آقای روحانی پس از آن مطرح می‌شود که پس از حضور غیرمترقبه وزیر خارجه ایران در نشست گروه ۷، احتمال دیدار روسای جمهوری ایران و آمریکا پیش از هر زمان دیگری مطرح شد.

پیش از این دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفته بود که «اگر شرایط فراهم شود» با آقای روحانی دیدار می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا ترامپ بانک مرکزی ایران را برای بار سوم تحریم کرد؟

ترامپ: اگر شرایط فراهم شود با روحانی ملاقات می‌کنم

روحانی: اگر ملاقات با کسی در جهت منافع ملی باشد دریغ نمی‌کنم