Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

روحانی: اگر ملاقات با کسی در جهت منافع ملی باشد دریغ نمی‌کنم

روحانی: اگر ملاقات با کسی در جهت منافع ملی باشد دریغ نمی‌کنم
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«یک سال است که شدیدترین تحریم‌ها را بر ما وارد کردند ما هم در برابر تحریم ها ایستادیم. تعهدات خود را هم کاهش دادیم، اما بین مراحل کاهش تعهد دو ماه وقت گذاشته‌ایم تا فرصت دیپلماسی داشته باشیم.»

آگهی

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران روز دوشنبه ۲۶ اوت (چهار شهریور) در یک سخنرانی اعلام کرد که اگر ملاقات با فردی در جهت تامین منافع ملی باشد از آن دریغ نخواهد کرد.

آقای روحانی که در همایش دستاوردهای دولت در توسعه زیرساخت‌های روستایی سخنرانی می‌کرد، گفت: «اگر بدانم که به جلسه‌ای بروم و با کسی ملاقات کنم که در نتیجه کشور آباد شده و مشکلات مردم حل می‌شود، دریغ نمی‌کنم؛ اصل منافع ملی ما است.»

رییس جمهوری ایران با اشاره به فشار «دشمن» گفت که کشور راهی جز توسعه ندارد و «دولت برای حل مشکلات از هیچ مسیری کوتاهی نمی‌کند. معتقدم برای منافع کشور از هر ابزاری باید استفاده کرد.»

در چند ماه گذشته، ایران در واکنش به افزایش تحریم‌های واشنگتن علیه تهران و مقامات ایرانی بارها هشدار داده است که در صورت ادامه روند کنونی، دلیلی بر تداوم اجرای تعهدات خود نمی‌بیند. چندی پیش نیز مقامات ایران از کاهش تعهدات خود در قبال برجام خبر داده بودند.

آقای روحانی در این‌باره گفت: «یک سال است که شدیدترین تحریم‌ها را بر ما وارد کردند ما هم در برابر تحریم ها ایستادیم. تعهدات خود را هم کاهش دادیم، اما بین مراحل کاهش تعهد دو ماه وقت گذاشته‌ایم تا فرصت دیپلماسی داشته باشیم.»

رییس جمهوری ایران با اشاره به ماجراهای نفت‌کش‌های ایرانی و بریتانیایی در هفته‌های اخیر با تاکید بر قدرت دیپلماسی برای حل بحران‌ها گفت: «وقتی کشتی ما را می‌گیرند، ما هم مذاکره می‌کنیم و هم با دلایل قانونی کشتی آنها را می‌گیریم؛ هر دو کار را باید انجام داد. قدرت و دیپلماسی باید با هم باشند برخی اشتباه می‌کنند که فکر می کنند یکی از این دو را باید داشت. ما هم باید قدرت اقتصادی و نظامی داشته باشیم و هم از مذاکره استفاده کنیم.»

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در چند روز گذشته یک بار پیش از اجلاس سران گروه هفت و بار دیگر در شهر بیاریتز و همزمان با برگزاری نشست این گروه با رییس جمهوری فرانسه دیدار کرده است.

بیشتر بخوانید:

رییس جمهوری ایران درباره این دیدارها گفت: « وزیر خارجه ما به پاریس می‌رود سپس با ما مشورت کرده و دوباره به پاریس برمی‌گردد. ما با مسوولان مربوطه مشورت و بحث داریم و باید کارمان را انجام دهیم، جایی که احتمال موفقیت حتی ده یا بیست درصد وجود دارد هم باید جلو رفت و نباید فرصت را از دست بدهیم.»

وزیر خارجه ایران روز گذشته در طی یک اقدام غیرمنتظره به بیاریتز، محل برگزاری نشست سران گروه هفت سفر کرد و با مقامات رییس جمهوری و وزیر خارجه فرانسه، مقام‌های آلمانی و بریتانیایی دیدار کرد. آقای ظریف پس از این دیدارها گفته بود : «مسیر پیش رو دشوار است، اما به امتحان کردنش می‌ارزد.»

آقای ظریف پس از ورود به ایران، در مصاحبه‌ای  با تلویزیون ایران و خبرگزاری ایرنا در توضیحاتی کوتاهی درباره سفرهای اخیر خود به فرانسه آن را ادامه گفتگوهای رییس جمهوری ایران و فرانسه دانست و سفر به بیاریتز را برای تکمیل مذاکرات حول محور مسائل بانکی و نفت و به دعوت ژان‌ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه توصیف کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خودکشی همزمان دو خواهر نوجوان در تهران

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد