ارزش پوند بریتانیا به پایین‌ترین سطح در ۳ سال گذشته رسید

ارزش پوند بریتانیا به پایین‌ترین سطح در ۳ سال گذشته رسید
Copyright  عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی

نرخ برابری پوند در برابر دلار آمریکا در آستانه اعلام جزئیات نرخ تورم ماه ژوئیه همچنان در پایین‌ترین سطح در سه سال گذشته قرار دارد.

نرخ برابری پوند بریتانیا در برابر دلار آمریکا در آستانه اعلام جزئیات نرخ تورم ماه ژوئیه همچنان در پایین‌ترین سطح در سه سال گذشته قرار دارد.

نرخ برابری پوند در برابر دلار آمریکا پس از آن که روز دوشنبه تا سطح ۱.۲۰۱۵ پایین آمد از روز سه‌شنبه بار دیگر در حال تقویت است. به طوری که این نرخ در جریان معاملات روز چهارشنبه بازارهای مالی جهان به ۱.۲۰۷۹ افزایش یافت.

نگرانی‌ها نسبت به تبعات خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا موجب شد تا ارزش برابری پوند همچنان پایین‌ترین سطح در ۳ سال گذشته را تجربه کند. نرخ برابری پوند در مقابل دلار در روز برگزاری رفراندوم خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ میلادی ۱.۵ بود.

با افزایش احتمال بی‌ثباتی در اقتصاد بریتانیا طی ماه‌های آتی، برخی سرمایه‌گذاران در حال فراهم کردن امکان معاملات با یورو و دلار به جای پوند هستند.

بر همین اساس، اکثر فعالان و تحلیلگران بازار پول بریتانیا معتقدند که بانک مرکزی این کشور تا پایان ماه دسامبر آتی و با هدف بازگرداندن رونق اقتصادی ناگزیر از کاهش یک چهارم درصدی نرخ بهره خواهد شد.

با این وجود اعلام نرخ تورم ماه ژوئیه اقتصاد بریتانیا می‌تواند گویای شرایط واقعی اقتصاد بریتانیا باشد. برآوردهای اولیه کارشناسان حاکی از این است که سطح عمومی قیمت‌ها با وجود صعود ۱.۹ درصدی به دلیل نگرانی سرمایه گذاران از آینده اقتصاد این کشور و تحت تاثیر کاهش رونق اقتصادی با شتاب نزولی مواجه شده است.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا اعلام کرده که با یا بدون توافق در پایان مهلت مقرر یعنی ۳۱ ماه اکتبر از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد. اتحادیه اروپا نیز در مقابل بر اجرای توافق پیشین این اتحادیه با ترزا می، نخست وزیر پیشین بریتانیا اصرار دارد.

آقای جانسون از مخالفان ایجاد «پشتوانه مرزی» ایرلند بر اساس توافقنامه برکسیت به شمار می‌رود و معتقد است که با وجود پشتوانه مرزی ایرلند، بریتانیا پس از برکسیت نیز نمی‌تواند سیاست تجاری مستقل خود را دنبال کند.

در چنین شرایطی بریتانیا در حال مذاکره با آمریکا برای عقد پیمان تجارت آزاد با این کشور است تا با استفاده از فرصت‌های موجود در اقتصاد ایالات متحده از تبعات رکود پس از برکسیت کاسته شود.

بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط