مرز شنگن دانمارک تا «استیشن نورد» در گرینلند گسترش یافت

مرز شنگن دانمارک تا «استیشن نورد» در گرینلند گسترش یافت
Copyright Roy W. Anderson, NOAA, N
Copyright Roy W. Anderson, NOAA, N
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایستگاه نورد یک ایستگاه علمی و تحقیقاتی و همزمان یک ایستگاه نظامی در شمال‌شرق گرینلند است که در حدود ۹۲۴ کیلومتری قطب شمال قرار دارد. این ایستگاه دومین شهرک بزرگ و دائمی دانمارک در منطقه گرینلند و همچنین پایگاه پارک ملی شمال‌شرق گرینلند نیز محسوب می‌شود.

آگهی

سرانجام پس از هفت ماه اجبار دانشمندان به انتخاب راهی طولانی‌تر، گران‌تر و سخت‌تر برای رسیدن به مرکز تحقیقات ویلوم دانمارک (Villum Research Center) در شمال‌شرق گرینلند، چاره‌ای برای مشکل آنها پیدا شد.

اکنون دانشمندان می‌توانند بار دیگر از مسیر مجمع‌الجزایر نروژی سوالبارد رهسپار این مرکز تحقیقاتی شوند؛ با این تفاوت که این بار سفرشان قانونی است.

ماتیاس تسفای، وزیر خارجه دانمارک روز دوشنبه اعلام کرد که دولتش تصمیم گرفته است تا استیشن نورد (Station Nord) در گرینلند را به عنوان مرز شنگن این کشور تعیین کند.

استیشن نورد یک ایستگاه علمی و تحقیقاتی و همزمان نظامی در شمال‌شرق گرینلند است که در حدود ۹۲۴ کیلومتری قطب شمال قرار دارد. این ایستگاه دومین شهرک بزرگ و دائمی دانمارک در گرینلند است و همچنین پایگاه پارک ملی شمال‌شرق گرینلند نیز محسوب می‌شود.

از سال ۲۰۱۵ میلادی به این‌سو، پژوهشگرانی که قصد سفر به مرکز تحقیقات ویلوم یا مرکز تحقیقاتی دانشگاه آرهوس در استیشن نورد را داشتند، باید مسیر دانمارک تا مجمع‌الجزایر نروژی سوالبارد و سپس از آنجا تا استیشن نورد را با هواپیما طی می‌کردند.

اما نه مجمع‌الجزایر سوالبارد نروژ عضو پیمان شنگن بود و نه ایستیشن نورد در گرینلند در داخل مرزهای شنگن قرار داشت. به همین دلیل سفر پژوهشگران از این مسیر، غیرقانونی محسوب می‌شد.

پس از آگاهی پلیس گرینلند از سفرها از اول ژانویه سال ۲۰۱۹ میلادی تمام پروازها میان استیشن نورد و سوالبارد متوقف شد. به این ترتیب دانشمندان مجبور شدند راه‌های دیگری را که عمدتا طولانی‌تر و گران‌تر بود، برای رسیدن به استیشن نورد برگزینند.

اکنون با تصمیم جدید دولت دانمارک مبنی بر گسترش مرز شنگن خود تا استیشن نورد، پژوهشگران می‌توانند همان مسیر قدیمی را برای رسیدن به مراکز تحقیقاتی طی کنند.

با این وجود استیشن نورد برای تبدیل شدن به مرز شنگن هنوز باید مراحل اجرایی متعددی را طی کند؛ از جمله همکاری با اداره مالیات گرینلند برای کنترل‌های گمرکی.

بیشتر بخوانید:

انتخابات منطقه‌ای گرینلند؛ آیا «اسکیموها» از دانمارک جدا می‌شوند؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت دانمارک می‌خواهد سن بازنشستگی را به ۶۱ سال کاهش دهد

کنترل های مرزی منطقه شنگن افزایش می یابد

پارلمان نروژ تهدید به بمب‌گذاری شد؛ پلیس خیابان‌های مجاور را بست