Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تهدید ایران به اجرای گام سوم کاهش تعهداتش: دیگر برجامی باقی نمی‌ماند

تهدید ایران به اجرای گام سوم کاهش تعهداتش: دیگر برجامی باقی نمی‌ماند
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران تاکید کرد که ایران تا حدود یک ماه دیگر گام سوم کاهش تعهدات برجامی را برمی‌دارد. وی در عین حال اعلام نکرد که این گام شامل چه موضوعاتی می‌شود

آگهی

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران تاکید کرد که ایران تا حدود یک ماه دیگر گام سوم کاهش تعهدات برجامی را برمی‌دارد. وی جزییات بیشتری از این کاهش تعهدات را اعلام نکرد. 

بهروز کمالوندی در حاشیه نشست خبری وزیر امور خارجه در جمع خبرنگاران افزود: «اگر طرف مقابل [اروپایی‌ها] در یک ماه باقیمانده همچنان به تعهدات خود عمل نکند، براساس آنچه قبلا رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی اعلام کرده است، گام سوم کاهش تعهدات برجامی برداشته خواهد شد.»

بیشتر بخوانید:

نخستین گام کاهش تعهدات برجامی ایران، عبور از محدودیت میزان نگهداری مواد هسته‌ای و آب‌سنگین بود به طوریکه در تاریخ ۱۰ تیر، محمد جواد ظریف، تایید کرده بود ذخایر اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ درصد ایران از ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرده است. در گام دوم، ایران در تاریخ ۱۶ تیر، سطح غنی‌سازی خود را به بیش از ۳.۶۷ درصد رساند که فراتر از سطح توافق سال ۲۰۱۵ است. 

کمالوندی با اشاره به گزینه‌های متعدد ایران برای پیشبرد برنامه هسته‌ای افزود: «در همین زمینه جلساتی را نیز برگزار می‌کنیم و تصمیم نهایی در سطح مسئولان عالی کشور بوده و بسته به شرایط اتخاذ شده و پس از ابلاغ اجرایی خواهد شد.»

وی افزود: «اگر اقدام آن‌ها جدی باشد ممکن است نیازی به برداشتن گام سوم نباشد، اما اگر طرف مقابل قدم جدی برندارد حتما گام دیگری در پیش است؛ به این صورت که هرچه جلوتر برویم، تعهدات کمتر شده و درعمل دیگر برجامی باقی نخواهد ماند.»

خروج آمریکا از برجام در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ شمسی و بازگشت تحریم‌ها، نقطه آغاز افزایش تنش‌ها بین ایران و آمریکا بود که با لغو معافیت چند کشور از خرید نفت ایران به منظور به صفر رساندن صادرات نفت این کشور اوج گرفت و باعث شد تا ایران در نخستین سالگرد خروج ایالات متحده از تعهد هسته‌ای سال ۲۰۱۵ به اروپایی‌ها مهلت ۶۰ روزه دهد که با اتمام این مهلت و تامین نشدن خواسته‌ها، همزمان با گام دوم کاهش تعهدات برجامی، ایران فرصت ۶۰ روزه دوم خود را نیز به اروپایی‌ها اعلام کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا؛ هانت: روزنه کوچکی برای حفظ برجام باقی مانده است

نگرانی فرانسه، آلمان و بریتانیا از شکست برجام در آستانه نشست بروکسل

واکنش‌ها به نخستین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری: بی‌رمق، حوصله‌بر و فاقد برنامه اقتصادی