Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا؛ هانت: روزنه کوچکی برای حفظ برجام باقی مانده است

نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا؛ هانت: روزنه کوچکی برای حفظ برجام باقی مانده است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«ایران هنوز یک سال تا تولید بمب اتمی فاصله دارد و همچنان روزنه کوچک اما در حال بسته شدنی برای زنده نگه داشتن توافق هسته‌ای وجود دارد.»

آگهی

وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای بحث و تبادل نظر درباره حفظ برجام، کاهش تنش‌ میان تهران و واشنگتن و یافتن راهی برای گفت‌وگو و مذاکره امروز دوشنبه، ۱۵ ژوئیه در بروکسل گردهم آمدند.

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا در حاشیه این نشست ضمن اشاره به اختلاف نظر لندن با ایالات متحده درباره موضوع برجام گفت که هنوز زمان کمی برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران باقی مانده است.

آقای هانت با تاکید بر تلاش برای خاورمیانه‌ای بدون سلاح اتمی گفت: «ایران هنوز یک سال تا توسعه بمب اتمی فاصله دارد و همچنان دریچه‌ زمانی کوچک اما در حال بسته شدن برای زنده نگاه داشتن توافق هسته‌ای وجود دارد.»

آیا اروپا ایران را مجازات خواهد کرد؟

وزیر خارجه بریتانیا در پاسخ به این سوال که آیا طرف‌های اروپایی برجام ایران را به دلیل کاهش بخشی از تعهدات خود جریمه خواهد کرد، گفت که درباره این مساله در جلسه کمیته مشترک بحث و تبادل نظر خواهد شد.

جرمی هانت گفت: «ما مکانیسمی به نام کمیته مشترک داریم که زمانی تشکیل می‌شود که یکی از طرفین فکر کند که طرف مقابل تعهدات خود را نقض کرده است. این جلسه به زودی تشکیل خواهد شد.»

موگرینی: اقدامات لازم برای کمک به اجرای برجام از سوی ایران مورد بحث قرار می گیرد

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که کشورهای عضو این اتحادیه در نشست بروکسل راه های حفظ توافق هسته ای با ایران را بررسی می کنند.

به گفته وی اقدامات لازم برای کمک به اجرای کامل برجام از سوی ایران نیز در این نشست مورد بحث قرار خواهد گرفت.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد که ایران تا چند روز پیش به تعهدات خود در چهارچوب توافق هسته ای پایبند بوده است. 

فرانسه: کاهش تعهدات برجامی«واکنشی بد به یک تصمیم بد» بود

لیناس لینکه ویشوس، وزیر خارجه لیتوانی نیز در هنگام ورود به این جلسه، حفظ برجام را منوط به رفتار طرفین دانست گفت: «آنها باید رفتاری مناسب داشته باشند. نه اینکه تنش را زیاد کنند یا از سوی دیگر ظرفیت تولید اورانیوم را افزایش دهند.»

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه نیز در حاشیه نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در جمع خبرنگاران با تاکید بر لزوم متحد ماندن اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران، تصمیم تهران برای کاهش تعهدات برجامی را «واکنشی بد به یک تصمیم بد» خواند.

آقای لودریان همچنین گفت که ایران باید تصمیم برای افزایش ظرفیت غنی سازی اورانیوم و کاهش بخشی از تعهدات خود در توافق هسته‌ای را لغو کرده و برجام را به طور کامل اجرا کند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز یکشنبه ۱۴ ژوئیه از آمادگی کشورش برای مذاکره در صورت لغو تحریم های ایالات متحده و بازگشت این کشور به برجام خبر داده بود.

تنش میان ایالات متحده و ایران از سال گذشته در پی تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از برجام آغاز شد. فشارهای اقتصادی و افزایش تحریم‌های واشنگتن علیه تهران با هدف «به صفر رساندن صادرات نفت ایران» طی یک سال گذشته به کاهش تعهدات برجامی و افزایش ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران انجامید. موضوعی که نگرانی طرف‌های اروپایی امضاء کننده توافق هسته‌ای را در پی داشت.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تهدید ایران به اجرای گام سوم کاهش تعهداتش: دیگر برجامی باقی نمی‌ماند

نشست فوق العاده کمیسیون مشترک برجام در وین برگزار می شود

ادامه واکنش‌ها به کاهش تعهدات برجامی ایران؛ از نگرانی کرملین تا تاسف چین