نشست فوق العاده کمیسیون مشترک برجام در وین برگزار می شود

جلسه کمیسیون مشترک برجام در وین
جلسه کمیسیون مشترک برجام در وین Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایران کانال مالی تاسیس شده توسط طرف‌های اروپایی را که در اولویت نخست برای مبادله نیازهای ضروری نظیر آذوقه و دارو طراحی شده ناکافی می‌داند و خواستار برطرف شدن محدودیت‌های بانکی و نیز معاملات نفتی با طرف‌های اروپایی است.

آگهی

اتحادیه اروپا روز سه شنبه اعلام کرد که در ادامه تلاش ها برای نجات توافق هسته ای ایران نشست فوق العاده ای روز یکشنبه بیست و هشتم ژوئیه/ششم مرداد ماه در وین برگزار خواهد شد.

دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای تصریح کرد که در این نشست نمایندگانی از بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین حضور خواهند داشت و با مسئولان ایرانی گفتگو خواهند کرد.

در بیانیه دفتر سیاست خارجی اتحادیه اروپا آمده است: «در این نشست که به درخواست فرانسه، آلمان، بریتانیا و ایران برپا می شود مسائل گوناگون مرتبط با اجرای سند برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام از جنبه های گوناگون مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.»

بر اساس این گزارش نشست یاد شده در قالب کمیسیون مشترک برجام و به ریاست هلگا اشمیت، دیپلمات آلمانی و معاون فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد.

خانم اشمیت حدود یک ماه پیش در جریان نشست پیشین کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک در وین ضمن تاکید بر سازنده بودن گفتگوهای انجام شده میان طرف‌های امضاء کننده توافق هسته ای با ایران از عملیاتی شدن سازوکار مالی تجارت با ایران موسوم به اینستکس خبر داده بود.

عباس عراقچی، رئیس هیئت مذاکره کننده ایران در این نشست، برپایی کمیسیون مشترک برجام در وین را گامی رو به جلو توصیف و در عین حال تاکید کرده بود که اقدامات انجام شده هنوز با آنچه مد نظر ایران است بسیار فاصله دارد.

بیشتر بخوانید:

پایه‌های توافقنامه هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران از ماه مه سال ۲۰۱۸، زمان خروج یکجانبه آمریکا از برجام روز به روز سست و شکننده تر شده است. ایران همزمان با سالروز خروج واشنگتن از این توافقنامه ضمن انتقاد از انفعال و عدم التزام اروپا نسبت به تعهدات خود اعلام کرد به تدریج برخی تعهدات در این چارچوب را کاهش می دهد.

تهران در این راستا با عملی کردن تهدیدات خود به صورت رسمی اعلام کرده است از سقف سیصد کیلوگرمی تعیین شده برای ذخیره اورانیوم غنی شده عبور کرده و سطح غنی سازی را به ۳.۶۷ درصد افزایش داده است.

بیشتر بخوانید:

ایران کانال مالی تاسیس شده توسط طرف های اروپایی را که در اولویت نخست برای مبادله نیازهای ضروری نظیر آذوقه و دارو طراحی شده ناکافی می داند و خواستار برطرف شدن محدودیت‌های بانکی و نیز معاملات نفتی با طرف های اروپایی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تماس‌های تلفنی ماکرون با روحانی و پوتین درباره بحران برجام

موگرینی: حال برجام خوب نیست اما همچنان زنده است

نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا؛ هانت: روزنه کوچکی برای حفظ برجام باقی مانده است