Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آمریکا: توافق صلح با طالبان مراحل پایانی را طی می کند

نیروهای طالبان
نیروهای طالبان Copyright رویترز آرشیو
Copyright رویترز آرشیو
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس این توافق طالبان طی ماه های آینده باید بر سر مذاکرات صلح با دولت مرکزی افغانستان به صورت رو در رو گفتگو کند، مسئله ای که شورشیان اسلام گرای درگیر با دولت کابل تاکنون از تن دادن به آن خودداری کرده اند.

آگهی

آمریکا که مدت‌هاست بر سر توافق صلح و پایان مناقشه خونین در افغانستان با طالبان گفتگو می کند در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات هزاران نفر از نیروهای نظامی خود را از این کشور خارج خواهد کرد.

برخی رسانه های محلی در افغانستان نیز اعلام کرده اند که توافق اولیه میان واشنگتن و طالبان برای خروج نیروهای نظامی آمریکا از این کشور حاصل شده و به موجب آن طالبان موظف به قبول تعهداتی از جمله رعایت آتش بس و نیز قطع همکاری با القاعده شده است.

خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی در این خصوص به نقل از چند رسانه آمریکایی تاکید کرده است که بر اساس پیشنویس توافق صلح در افغانستان، طالبان ملزم به قطع ارتباط و همکاری با القاعده خواهد بود و در ازای آن واشنگتن بخشی از نیروهای نظامی خود را از این کشور خارج خواهد کرد.

در این گزارش به نقل از واشنگتن پست آمده است که با حصول توافق اولیه بر سر صلح در افغانستان، شمار سربازان آمریکایی از ۱۴ هزار نفر به ۸ هزار تن کاهش خواهد یافت. طالبان نیز بر اساس این توافق آتش بس را اجرا و رعایت خواهد کرد و به هرگونه ارتباط با گروه جهادی القاعده پایان خواهد داد.

فرانس پرس همچنین با استناد به گزارشی از شبکه فاکس نیوز به نقل از یک مسئول آمریکایی آورده است که «هشتاد تا نود درصد توافق صلح با طالبان» به انجام رسیده اما «راه برای ده تا بیست درصد باقی مانده کمی و دشوار است.»

بر اساس این توافق طالبان طی ماه های آینده باید بر سر مذاکرات صلح با دولت مرکزی افغانستان به صورت رو در رو گفتگو کند، مسئله ای که شورشیان اسلام گرای درگیر با دولت کابل تاکنون از تن دادن به آن خودداری کرده اند.

بیشتر بخوانید:

طالبان دولت اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان را مشروع نمی داند و تا کنون از هرگونه مذاکره مستقیم با دولت مرکزی سرباز زده است.

گفته می شود که نیروهای طالبان در دور جدید گفتگوهای صلح قرار است بار دیگر در دوحه با نمایندگان آمریکایی دیدار و گفتگو کنند. آخرین دور گفتگوهای دو طرف روز هشتم ژوئیه به پایان رسیده بود.

این گفتگوها که قرار است با همراهی نمایندگان دولت مرکزی دنبال شود تلاشی است برای تهیه «نقشه راه جهت دستیابی به صلح» در این کشور مناقشه خیز که هجده سال پس از حمله آمریکا هنوز روی آرامش را به خود ندیده دنبال می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همزمان با اعلام زمان خروج ارتش آمریکا از افغانستان دو آمریکایی در قندهار کشته شدند

واکنش کابل به سخنان جنجالی ترامپ درباره «نابودی افغانستان»

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند