آمریکا: توافق صلح با طالبان مراحل پایانی را طی می کند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نیروهای طالبان
نیروهای طالبان   -  کپی رایت  رویترز آرشیو

آمریکا که مدت‌هاست بر سر توافق صلح و پایان مناقشه خونین در افغانستان با طالبان گفتگو می کند در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات هزاران نفر از نیروهای نظامی خود را از این کشور خارج خواهد کرد.

برخی رسانه های محلی در افغانستان نیز اعلام کرده اند که توافق اولیه میان واشنگتن و طالبان برای خروج نیروهای نظامی آمریکا از این کشور حاصل شده و به موجب آن طالبان موظف به قبول تعهداتی از جمله رعایت آتش بس و نیز قطع همکاری با القاعده شده است.

خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی در این خصوص به نقل از چند رسانه آمریکایی تاکید کرده است که بر اساس پیشنویس توافق صلح در افغانستان، طالبان ملزم به قطع ارتباط و همکاری با القاعده خواهد بود و در ازای آن واشنگتن بخشی از نیروهای نظامی خود را از این کشور خارج خواهد کرد.

در این گزارش به نقل از واشنگتن پست آمده است که با حصول توافق اولیه بر سر صلح در افغانستان، شمار سربازان آمریکایی از ۱۴ هزار نفر به ۸ هزار تن کاهش خواهد یافت. طالبان نیز بر اساس این توافق آتش بس را اجرا و رعایت خواهد کرد و به هرگونه ارتباط با گروه جهادی القاعده پایان خواهد داد.

فرانس پرس همچنین با استناد به گزارشی از شبکه فاکس نیوز به نقل از یک مسئول آمریکایی آورده است که «هشتاد تا نود درصد توافق صلح با طالبان» به انجام رسیده اما «راه برای ده تا بیست درصد باقی مانده کمی و دشوار است.»

بر اساس این توافق طالبان طی ماه های آینده باید بر سر مذاکرات صلح با دولت مرکزی افغانستان به صورت رو در رو گفتگو کند، مسئله ای که شورشیان اسلام گرای درگیر با دولت کابل تاکنون از تن دادن به آن خودداری کرده اند.

بیشتر بخوانید:

طالبان دولت اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان را مشروع نمی داند و تا کنون از هرگونه مذاکره مستقیم با دولت مرکزی سرباز زده است.

گفته می شود که نیروهای طالبان در دور جدید گفتگوهای صلح قرار است بار دیگر در دوحه با نمایندگان آمریکایی دیدار و گفتگو کنند. آخرین دور گفتگوهای دو طرف روز هشتم ژوئیه به پایان رسیده بود.

این گفتگوها که قرار است با همراهی نمایندگان دولت مرکزی دنبال شود تلاشی است برای تهیه «نقشه راه جهت دستیابی به صلح» در این کشور مناقشه خیز که هجده سال پس از حمله آمریکا هنوز روی آرامش را به خود ندیده دنبال می شود.