چین؛ مقابله مقامات محلی با کاهش نرخ رشد جمعیت با توسل به «سیاست ۳ فرزندی»

چین؛ مقابله مقامات محلی با کاهش نرخ رشد جمعیت با توسل به «سیاست ۳ فرزندی»
Copyright Reuters
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات استان لیائونینگ چین طرحی را به تصویب رسانده‌ اند که به موجب آن محدودیت‌ ها بر رشد جمعیت کمتر شده و زوج‌ ها اجازه می‌ یابند تا سه فرزند داشته باشند.

آگهی

مقامات استان لیائونینگ چین در شمال شرق این کشور طرحی را به تصویب رسانده‌اند که به موجب آن محدودیت‌ها بر رشد جمعیت کمتر شده و زوج‌ها اجازه می‌یابند تا سه فرزند داشته باشند.

مقامات استان لیائونینگ در بیانیه‌ای که منتشر کرده‌اند بازنگری در مقررات مربوط به تنظیم خانواده را یکی از بزرگترین اولویت‌های خود در سال ۲۰۱۹ میلادی خوانده و گفته‌اند تدابیر جدید در پی ناکارآمدی مقررات قبلی در متوقف کردن سیر نزولی رشد جمعیت وضع شده‌اند.

در قانون جدید، کمک‌های مالی و اجتماعی بیشتری به خانواده‌هایی که دو فرزند بیاورند اختصاص می‌یابد و مردم ساکن برخی «نواحی مرزی» اجازه داشتن سه فرزند را نیز می‌یابند.

نرخ رشد جمعیت در استان لیائونینگ طی سال گذشته ۶.۳۹ برای هر هزار نفر بوده است که بسیار پایین‌تر از نرخ رشد ملی چین یعنی ۱۰.۹۴ به ازای هر هزار نفر است.

چین سیاست مناقشه‌برانگیز تک‌فرزندی را از سال ۱۹۷۸ به اجرا گذاشت اما در سال ۲۰۱۶ میلادی برای مقابله با پیر شدن جمعیت خود، این قانون را تسهیل کرد و به زوج‌ها اجازه داد تا دو فرزند داشته باشند.

این سیاستِ واحد در سطح ملی اعمال می‌شود، با این حال دولت مرکزی برای برخی نواحی همچنین برای اقلیت‌های قومی و خانوار‌های روستایی آزادی عمل بیشتری قائل شده است.

این در حالی است که با افزایش جمعیت سالمند چین و روند نزولی نرخ رشد جمعیت، بودجه سلامت این کشور تحت فشار قرار گرفته است و کارشناسان خواهان انجام اقدامات موثرتری برای مقابله با این وضعیت شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران در رقابت جمعیتی از کدام کشورها عقب ماند؟

توصیه رهبر ایران به فرزندآوری بیشتر: در آمریکا ۱۵ تا ۲۰ فرزند می‌آورند

سال اژدها، سالی خوش‌یمن در تقویم قمری چینی که خرد و کامیابی می‌آورد