هند چادریان ۲ را به سوی قطب جنوب ماه پرتاب کرد

هند چادریان ۲ را به سوی قطب جنوب ماه پرتاب کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در صورتی که این عملیات موفقیت آمیز باشد هندوستان پس از روسیه، آمریکا و چین، چهارمین کشوری خواهد بود که توانایی رسیدن به ماه را دارد.

آگهی

هند روز دوشنبه سفینه فضایی بدون سرنشین چاندرایان ۲ را به مقصد ماه، به فضا پرتاب کرد.

هدف دهلی نو از این عملیات، تلاش برای فرود آوردن موفق یک محفظه در قطب جنوب کره ماه است. در صورتی که این عملیات موفقیت آمیز باشد، هندوستان پس از روسیه، ایالات متحده آمریکا و چین، چهارمین کشوری خواهد بود که توانایی رسیدن به ماه را دارد. تلاش چند ماه پیش اسرائیل برای فرود آوردن یک سفینه فضایی بی‌سرنشین بر سطح ماه، شکست خورد.

یک راکت مدل GSLV-MkIII، که قدرتمندترین موشک هند به شمار می‌رود ساعت ۱۴ و ۴۳ دقیقه به وقت محلی از پایگاه موشکی سریهارکوتا در جنوب شرقی این کشور کپسول چاندرایان ۲ را به فضا برد. چاندریان به معنای «ارابه/گاری ماه» است.

هند پیش از این در سال ۲۰۱۴ توانسته بود یک کاوشگر را در مدار مریخ مستقر کند.

تلویزیون دولتی هند تصاویر این پرتاب را به شکل مستقیم پخش کرد.

به گفته دانشمندان سازمان مطالعات فضایی هند (ISRO) این کپسول با خود «آب» حمل می‌کند و قرار است برای نخستین بار وضعیت این مایع بر سطح کره ما را مورد مطالعه قرار دهد. سفینه بی‌سرنشین چاندریان ۲ قرار است تا ششم سپتامبر یک روبات متحرک را در نزدیکی قطب جنوب ماه مستقر کند.

نارندرا مودی، نخست وزیر هند با تحسین متخصصان داخلی این کشور و مردم برای برنامه ریزی و اجرای این پروژه اعلام کرد که پرتاب سفینه بی‌سرنشین چاندرایان ۲، اطلاعات جدیدی درباره کره ماه عرضه خواهد کرد.

قرار بود این پرتاب یک هفته پیش (۱۵ ژوئیه) انجام شود اما سازمان مطالعات فضایی هند این عملیات را به دلیل یک اشکال فنی هفت روز به تعویق انداخت.

به گزارش رویترز، پروژه ارسال این کپسول بی‌سرنشین به فضا ۱۰ میلیارد روپیه (معادل ۱۴۶ میلیون دلار) هزینه در برداشته است. با توجه به این رقم، دهلی نو در صورتی که چاندرایان ۲ به سلامت بر کره ماه فرود بیاید، یک برنامه فضایی بسیار کم هزینه را در مقایسه با رقبا به پیش خواهد برد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سه فضانورد همزمان با پنجاهمین سالگرد سفر انسان به ماه، عازم فضا شدند

کاوشگر اسرائیلی «برشیت» نتوانست سالم بر سطح کره ماه فرود آید

پروژه‌ای جدید پس از فرود موفق بر ماه؛ هند موشکی را برای مطالعه خورشید به فضا فرستاد