Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کشتی نجات پناهجویان فعالیت خود را در آبهای مدیترانه از سر گرفت

کشتی نجات پناهجویان فعالیت خود را در آبهای مدیترانه از سر گرفت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان «اس.‌او.‌اس مدیترانه» در بیانیه‌ای اعلام کرده است که کشتی «اوشن ویکینگ» از ۱۸ ژوئیه و ذیل پرچم نروژ به سمت مدیترانه حرکت کرده است تا فعالیت‌های تازه‌ای را برای جستجو و نجات پناهجویان در بخش مرکزی مدیترانه آغاز کند.

آگهی

هفت ماه پس از توقف فعالیت کشتی «آکواریوس» در دریای مدیترانه، «اس.‌او.‌اس مدیترانه» و پزشکان بدون مرز دوباره راهی دریای مدیترانه می شوند تا ماموریت نجات پناهجویانی که با قایق راهی اروپا می شوند را از سر بگیرند.

آنها در حالی فعالیت‌هایشان را مجددا آغاز می کنند که اغلب بنادر کشورهای اروپایی در دریای مدیترانه اجازه نمی دهند کشتی‌های نجات پناهجویان در این بنادر پهلو بگیرند.

کشتی «سی واچ ۳» نمونه ‌ای از عدم اجازه مقامات ایتالیایی به این کشتی برای پهلو گرفتن در بنادرش بود. این کشتی پس از ۱۷ روز سرگردانی در دریای مدیترانه و عدم اجازه مقامات ایتالیا برای انتقال ۴۰ پناهجوی نجات یافته به خشکی در هفته‌های گذشته، در صدر اخبار قرار گرفته بود. سرانجام کارولا راکیت ناخدای ۳۱ ساله این کشتی بدون دریافت اجازه کشتی را به بندر لامپدوزا برد و همانجا بازداشت شد.

سازمان «اس.‌او.‌اس مدیترانه» در بیانیه‌ای اعلام کرده است که کشتی «اوشن ویکینگ» از ۱۸ ژوئیه و ذیل پرچم نروژ به سمت مدیترانه حرکت کرده است تا فعالیت‌های تازه‌ای برای جستجو و نجات پناهجویان در بخش مرکزی مدیترانه آغاز کند. منطقه‌ای که بعنوان مرگبارترین مسیر دریایی مهاجران در جهان شناخته می شود.

فردریک پونر مدیر عملیات «اس.‌او.‌اس مدیترانه» به خبرگزاری فرانسه گفته است: «این کشتی در بخش مرکزی دریای مدیترانه گشت خواهد زد، منطقه‌ای که بیشترین درخواست کمک از آنجا مخابره می شود، بدون آنکه وارد آبهای سرزمینی لیبی شود.»

وی همچنین افزوده است: «حضور ما در دریا برای نجات جان انسانهاست. امیدواریم که دولت‌ها اقدام ما را درک کنند و برای کمک به ما بپیوندند زیرا راه‌حل دیگری در بخش مرکزی مدیترانه وجود ندارد. اینکه می گویند کشتی‌های نجات، پناهجویان را تشویق به عبور از مدیترانه می کنند، اشتباه است. حتی بدون کشتی‌های ما، مهاجران راه مدیترانه را پیش می گیرند و تعدادی زیادی از قایق‌های آنها دچار حادثه می شوند.»

کمیساریای عالی پناهجویان سازمان ملل متحد می گویند که از آغاز سال جاری میلادی تاکنون دست‌کم ۴۲۶ مهاجر در دریای مدیترانه جان سپرده‌اند. در آخرین رخداد یک قایق در نزدیکی سواحل تونس غرق شد که در جریان آن دست کم ۶۰ نفر کشته ‌شدند.

کشتی آکواریوس در جریان ۳ سال فعالیت در مدیترانه موفق شده بود حدود ۳۰ هزار مهاجر را نجات دهد اما در دسامبر ۲۰۱۸ پس از آنکه اجازه استفاده از پرچم جبل‌الطارق و پاناما را از دست داد، فعالیتش را متوقف کرد.

فعالیت‌ یک کشتی کمک رسانی در دریای مدیترانه روزانه حدود ۱۴ هزار یورو هزینه دارد به همین خاطر سازمان‌های خیریه برای کمک به این عملیات دست بدامان مردم شده‌اند.

با وجود دولت دست راستی در ایتالیا، این کشور اجازه نمی دهد که کشتی های نجات، مهاجران را به بنادر ایتالیا منتقل کنند و اروپا نیز تاکنون نتوانسته است به توافقی با کشورهای عضو دست یابد تا راه‌حلی برای این مشکل ارائه کنند.

ماتئو سالیونی وزیر کشور ایتالیا گفته است: «تصمیم‌هایی که در پاریس و برلین گرفته می شود، دیگر کافی است.» او در نامه‌ای به کریستف کاستنر وزیر کشور فرانسه یادآور شده که فرانسه و آلمان نمی توانند بدون توجه به نظرات کشورهایی مانند ایتالیا و مالت که بیش از دیگران در معرض ورود مهاجران هستند، به تنهایی درباره سیاست‌های مهاجرتی اروپا تصمیم بگیرند.

قرار است وزرای کشور بیش از ۱۵ کشور اروپایی روز دوشنبه در پاریس تشکیل جلسه دهند تا درباره سیاست‌های مهاجرتی بویژه در حوزه مدیترانه گفتگو کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انفجار در نیروگاه برق ایتالیا؛ غواصان بدنبال قربانیان می‌گردند

چه ماجرایی در پشت پرده هجوم مهاجران به ایتالیا پنهان است؟

آیا دولت یا سازمان‌های غیردولتی باید مهاجران را از دریا نجات دهند؟ قانون چه می‌گوید؟