Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

موج گرما چگونه آلودگی هوا در اروپا را افزایش داد؟

موج گرما چگونه آلودگی هوا در اروپا را افزایش داد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

موج گرما که در روزهای واپسین ماه ژوئن، بخش‌های وسیعی از اروپا را فراگرفت بر شدت آلودگی هوا در مناطق مرکزی این قاره افزود.

آگهی

موج گرما که در روزهای واپسین ماه ژوئن، بخش‌های وسیعی از اروپا را فراگرفت بر شدت غلظت آلاینده‌های هوا در مناطق مرکزی این قاره افزود.

مرکز رصد فضایی کوپِرنیک بنا به درخواست یورونیوز یک برآورد تصویری از تحولات آب و هوایی هفته‌های اخیر در اروپا ارائه کرده است.

در این تصاویر برای ایجاد امکان مقایسه، وضعیت جوی طی روزهای ۱۱ تا ۱۶ ژوئن که دمای هوا در سطح طبیعی فصل حاضر قرار داشته، به عنوان مبنا در نظر گرفته شده است. تصاویر متحرک نشان می‌دهد، که طی روزهای پایانی ماه ژوئن که اروپا شاهد استقرار موج گرما بود، سطح اوزون در طول ساعت‌های گرم روز تا چه حد دچار افزایش می‌شود.

در این خصوص، ونسان هانری پوش، رئیس مرکز رصد فضایی کوپِرنیک در این خصوص به یورونیوز گفت که سطح بالای اوزون در جو وابستگی مستقیم به شدت تابش نور خوشید دارد.

به گفته او انتشار دی اکسید نیتروژن حاصل از مصرف سوخت‌های دیزلی و ترکیبات آلی فرار که با فرارسیدن موج‌های گرما با شدت بیشتری منتشر می‌شوند، سطح اوزون را در جو به میزانی غیرطبیعی افزایش می‌دهد.

در واقع نور خورشید در فاصله بهار تا پایان تابستان به تنهایی قادر است تا بخش‌های آلوده سطح اوزون را مشتعل کند.

میزان طبیعی اوزون در جو زمین بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ میکروگرم در هر مترمکعب است. با این وجود، لایه اوزون طی هفته گذشته در جو اروپا شاهد شکل‌گیری سطح اوزونی معادل با۱۸۰ میکروگرم در هر مترمکعب بوده است. سطحی که بنا بر تاکید سازمان بهداشت جهانی و آژانس محیط زیست اروپا، دولت‌ها باید به عنوان آستانه خطر آن را به طور عمومی اطلاع رسانی کنند.

با عبور سطح اوزون از ۲۴۰ میکروگرم در هر مترمکعب، سلامتی مردم به طور مستقیم به خطر می‌افتد. به همین منظور برای حفظ سلامتی شهروندان سطح اوزون نباید بیش از ۲۵ روز در سال و به مدت ۸ ساعت در روز از میزان ۱۲۰ میکروگرم در هر مترمکعب فراتر برود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چگونه با گرمای هوا مقابله کنیم؟ تجربه‌هایی از اسپانیا تا جنوب ایران

موج گرما؛ مجوز شنا و حمام آفتاب با سینه لخت در شهر مونیخ

ورود رئیس جمهور گرجستان به قانون جنجالی رسانه‌ها با استفاده از حق وتو؛ حزب حاکم کوتاه نمی‌آید