بهای گاز در پاکستان ۲۰۰ درصد افزایش یافت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بهای گاز در پاکستان ۲۰۰ درصد افزایش یافت
Copyright  Sputnik/Alexei Druzhinin/Kremlin via REUTERS

بهای گاز طبیعی روز دوشنبه در پاکستان بیش از دویست درصد افزایش یافت؛ افزایش بها کمتر از یک هفته قبل از آن گرفته شد که صندوق بین‌المللی پول دربارۀ پرداخت یک وام ۶ میلیارد دلاری به این کشور تصمیم بگیرد.

پاکستان هم اکنون با بحران پرداخت بدهی‌ مواجه است و صندوق بین‌المللی پول به اسلام آباد هشدار داده تا برای ایجاد تعادل در نحوۀ هزینه سازی بودجه، تلاش بیشتری کند. پاکستان می‌گوید که افزایش بهای گاز به تامین سریع‌تر کسری ۱ میلیاردی کمک خواهد کرد.

خبر افزایش بی‌سابقه بهای گاز از سوی سازمان تنظیم مقررات نفت و گاز پاکستان (OGRA) اعلام شد. به گفتۀ این سازمان، افزایش بهای نفت و گاز حاصل کاهش یارانه‌های دولتی است.

این سومین بار از زمان به قدرت رسیدن عمران خان است که بهای گاز افزایش می‌یابد و از لحاظ سیاسی برای کشور پاکستان که برای دهه‌ها از گاز ارزان قیمت بهره می‌برده، موضوعی حساسیت برانگیز محسوب می‌شود.

وضعیت اقتصادی پاکستان در یکسال گذشته نیز هیچ بهبودی را نشان نمی‌دهد.

رشد اقتصادی این کشور در سال مالی منتهی به ۳۰ ژوئن ۲۰۱۹ میلادی ۳.۳ درصد افت داشت و پیش بینی می‌شود در سال آینده بار دیگر دست‌کم ۲.۴ درصد افت داشته باشد. نرخ تورم در پاکستان ماه مه ۹ درصد بوده و انتظار می‌رود در سال آینده نیز تا ۱۳ درصد افزایش یابد.

قرار است صندوق بین‌المللی پول روز چهارشنبه دربارۀ پرداخت یا عدم پرداخت این وام به پاکستان تصمیم گیری کند.

بیشتر بخوانید: