Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تنش ایران و آمریکا؛ قیمت طلا تا کجا صعود می‌کند؟

تنش ایران و آمریکا؛ قیمت طلا تا کجا صعود می‌کند؟
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

افزایش تنش میان ایران و ایالات متحده همزمان با افزایش احتمال کاهش نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی اروپا و آمریکا چشم‌انداز آتی قیمت طلا را بیش از پیش صعودی کرده است.

آگهی

افزایش تنش میان ایران و ایالات متحده همزمان با بالا رفتن احتمال کاهش نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی اروپا و آمریکا چشم‌انداز آتی قیمت طلا را بیش از پیش صعودی کرده است.

قیمت جهانی طلا روز سه‌شنبه نیز به روند صعودی خود ادامه داد. پس از آن که بهای هر اونس طلا در پایان مبادلات دوشنبه شب تا هزار و ۴۱۹ دلار افزایش یافت، این نرخ با شروع معاملات روز سه‌شنبه ابتدا تا هزار و ۴۳۷ دلار جهش کرد ولی سپس در محدوده هزار و ۴۲۴ تا هزار و ۴۲۹ دلار نوسان کرد.

بدین ترتیب قیمت هر اونس طلا طی یک هفته گذشته بیش از ۸۴ دلار افزایش یافت و با عبور از مرز هزار و ۴۲۰ دلار به بالاترین حد در شش سال گذشته رسید.

رکورد شکنی طلا در روزهای اخیر، گمانه‌زنی‌ها در مورد چشم‌انداز بازار طلا را رونق بخشیده است به طوری که اکثر پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که بهای اونس فلز گران‌بهای زرد در سال جاری میلادی پتانسیل رشد تا هزار و ۵۰۰ دلار را خواهد داشت. البته برخی کارشناسان افق هزار و ۵۵۰ دلاری را نیز برای طلا برآورد کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:پیامد تنش ایران و آمریکا بر بازار؛ طلا رکورد ۶ سال گذشته را شکست

کارشناسان بازار جهانی طلا چند عامل بنیادین را به عنوان دلایل اصلی افزایش مستمر قیمت اونس مطرح می‌کنند.

از جمله ادامه جنگ تجاری میان آمریکا و چین که با کاهش رشد اقتصادی چین و جهان می‌تواند با حاکم کردن رکود بر بازارهای سهام شرایط را برای رشد قیمت جهانی طلا فراهم نگاه دارد.

همچنین تازه‌ترین گزارش‌ها از وضعیت رو به رشد اقتصاد آمریکا نشان می‌دهد که با کاهش شتاب خلق فرصت‌های شغلی تازه، اقتصاد این کشور می‌تواند به زودی وارد دوره رکود شود. مساله‌ای که بانک مرکزی آمریکا را بر آن داشته تا با عقب‌نشینی از تثبیت نرخ بهره از احتمال کاهش این نرخ در سال آینده میلادی سخن بگوید.

انتشار این خبر از روز چهارشنبه گذشته نرخ بهره اوراق قرضه را در بازار آمریکا کاهش داده و همین امر بر شتاب افزایش قیمت طلا افزوده است.

همچنین تحت تاثیر مجموعه شرایط حاکم بر اقتصاد آمریکا ارزش برابری دلار در مقابل ارزهای عمده جهان طی یک ماه گذشته ۱.۸۵ درصد کاهش یافته است. رخدادی که از سال ۲۰۱۸ میلادی تاکنون بی‌سابقه بوده است.

برخی تحلیل‌گران بازارهای مالی معتقدند که بازتاب عوامل بنیادین در نرخ طلا موجب حفظ قیمت هزار و۴۳۰ دلار در کوتاه‌مدت خواهد شد.

اما آنها بر این باورند که از میان رفتن امکان مذاکره میان ایران و آمریکا به عنوان یک عامل غیرسیستماتیک بازار طلا را در میان‌مدت تحت تاثیر خود قرار می‌دهد و احتمال دارد با تشدید تنش میان این دو کشور قیمت هر اونس طلا تا هزار و ۵۰۰ دلار افزایش یابد.

بیشتر بخوانید:جهش قیمت طلا؛ یورو از مرز ۱۵ هزارتومان گذشت

در چنین شرایطی نمودار شدن بحران فزاینده نرخ بازده منفی اوراق قرضه دولتی در میان کشورهای اروپایی و ژاپن عامل جدیدی است که به اعتقاد برخی کارشناسان می‌تواند به جهش قیمت طلا تا هزار و ۵۵۰ دلار بینجامد.

در این خصوص نعیم اَسلام از معامله‌گران بانک سرمایه‌گذاری آمریکا معتقد است که همبستگی مثبتی که طی سال‌های گذشته نیز بین قیمت طلا و نرخ منفی اوراق قرضه وجود داشته، ظرفیت حصول بهای اونس طلا به هزار و ۵۵۰ دلار را طی سال جاری میلادی فراهم خواهد کرد.

در حال حاضر ارزش اوراق قرضه دولت‌های اروپایی و ژاپن که دچار بازده منفی شده‌اند به ۱۲ هزار میلیارد دلار رسیده است. بحرانی که همزمان با کاهش نرخ تورم و رشد اقتصادی، بانک مرکزی اروپا را برای کاهش نرخ بهره تحت فشار گذاشته است.

براین اساس، فعالان بازار جهانی طلا همچنان به ادامه رشد قیمت فلز گران‌بهای زرد امیدوارند. فلزی که اواخر اوت سال ۲۰۱۱ میلادی رکورد تاریخی هزار و ۸۸۴ دلار را ثبت کرد و از آوریل ۲۰۱۳ میلادی تا هفته گذشته به بالای هزار و ۴۰۰ دلار صعود نکرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تغییر جهت سرمایه‌گذاران؛ نقره دو برابر طلا گران شد

شوک تازه آمریکا به بازارهای مالی؛ کاهش نرخ دلار ادامه یافت

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ایران؛ شهروندان سرخورده همچنان با صندوق‌های رای قهر می‌مانند؟