Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حمله سایبری ایالات متحده به سامانه موشکی و یک شبکه جاسوسی ایران

حمله سایبری آمریکا به سیستم دفاعی و موشکی ایران
حمله سایبری آمریکا به سیستم دفاعی و موشکی ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس گزارش واشنگتن پست، این حملات سایبری از هفته های پیش طراحی و برنامه ریزی شده و قرار بود با پیشنهاد مقامات نظامی در تلافی حملات اوایل ماه ژوئن به چند نفتکش در تنگه هرمز عملیاتی و اجرا شود.

آگهی

ایالات متحده آمریکا طی هفته جاری به ویژه پس از سرنگون شدن پهپاد تجسسی «گلوبال هاوک» در تنگه هرمز دست به حملات سایبری بر ضد سیستم های دفاعی ایران زده است.

رسانه های آمریکایی روز شنبه با اعلام این مطلب تصریح کردند که سیستم های انفورماتیک مرتبط با پایگاه های موشکی و نیز یک شبکه جاسوسی ایران هدف اصلی حملات سایبری یاد شده بوده اند.

دونالد ترامپ که به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران همچنان بیم آن دارد که در صورت رویارویی نظامی با ایران شمار زیادی از رای دهندگان خود را از دست بدهد پنجشنبه شب تهاجم هوایی به سه نقطه از خاک ایران را در آخرین دقایق متوقف کرد.

این حمله قرار بود از روی ناو آبراهام لینکن و در تلافی سرنگون شدن پهپاد تجسسی آمریکا صورت گیرد. رسانه های آمریکایی اعلام کرده اند که دونالد ترامپ در عوض مجوز انجام حملات سایبری به سیستم های دفاعی را صادر کرده و این نوع حملات طی روزهای گذشته به دفعات صورت گرفته است.

به نوشته واشنگتن پست در یکی از این حملات رایانه های یک سیستم کنترل و پرتاب موشک و راکت و در حمله ای دیگر یک شبکه جاسوسی مسئول نظارت بر عبور کشتی ها از تنگه هرمز مورد هدف قرار گرفته اند.

بر اساس گزارش واشنگتن پست، این حملات سایبری از هفته های پیش طراحی و برنامه ریزی شده و قرار بود با پیشنهاد مقامات نظامی در تلافی حملات اوایل ماه ژوئن به چند نفتکش در تنگه هرمز عملیاتی و اجرا شود. واشنگتن ایران را به دست داشتن در انفجار نفتکش ها متهم کرده و تهران نیز این اتهام را بی اساس قلمداد کرده است.

بیشتر بخوانید:

خبرگزاری فرانسه در گزارشی با طرح این موضوع اعلام کرده است که برای مطلع شدن از جزئیات این حملات سایبری تلاش کرده با وزارت دفاع آمریکا تماس برقرار کند اما مقامات پنتاگون از دادن هرگونه توضیح در این خصوص امتناع کرده اند.

این حملات سایبری در حالی بنا به گزارش منابع آمریکایی صورت گرفته که ایران نیز روز جمعه از حملاتی مشابه به زیرساخت های حیاتی آمریکا خبرداده بود.

شرکتهای امنیت سایبری CrowdStrike و FireEye اعلام کرده‌اند در هفته‌های اخیر هکرهایی که گفته می‌شود برای دولت ایران کار می‌کنند، نهادهای دولتی آمریکا همچنین بخش‌های اقتصادی این کشور از جمله نفت و گاز را هدف قرار داده‌اند.

بیشتر بخوانید:

تهران سال ۲۰۱۰ و در بحبوحه بحران مرتبط با برنامه هسته ای، ایالات متحده آمریکا و اسرائیل را به انجام حملات سایبری به تاسیسات هسته ای خود متهم کرده بود. بر اساس این گزارش حملات یاد شده که توسط بدافزاری موسوم به «استاکس نت» طراحی و اجرا شده بود علاوه بر ویروسی کردن چندین هزار رایانه سبب اختلال در سانتریفیوژهای مورد استفاده برای غنی سازی اورانیوم شده بود.

ترامپ که همچنان امیدوار است تا مقامات ایرانی تحت فشارهای شدید اقتصادی به میز مذاکره بازگردند روز شنبه اعلام کرده تحریم های جدیدی را بر ضد تهران تدارک دیده که از روز دوشنبه به اجرا گذاشته خواهد شد.

تهران نیز در واکنش به تهدیدهای اخیر واشنگتن اعلام کرده است که هرگونه تعرض به ایران با تبعات بسیار مخرب برای منافع آمریکا در منطقه همراه خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آخرین وضعیت جایگاه‌های سوخت‌رسانی پس از حمله سایبری؛ وزیر نفت برای سه روز دیگر وعده داد

استرالیا برای نخستین‌بار یک زن را به ریاست اداره جاسوسی مبارزه با جنگ سایبری برگزید

حمله نظامی آمریکا؛ تبعات و واکنش‌های احتمالی ایران