چرا لیون شهری ایده آل برای جام جهانی فوتبال زنان است؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تیم زنان المپیک لیون
تیم زنان المپیک لیون   -   کپی رایت  رویترز

فردا جمعه ۷ ژوئن سوت آغاز بازی‌های جام جهانی فوتبال زنان در فرانسه به صدا درمی‌آید. در حالی که فوتبال زنان در دنیا روز به روز فراگیرتر می‌شود، این دوره از مسابقات اهمیتی بیش از پیش یافته است.

مسابقات نیمه‌نهایی و فینال این بازی‌ها در ورزشگاه پارک المپیک شهر لیون برگزار خواهد شد. این ورزشگاه، استادیوم خانگی تیم زنان المپیک لیون است. تیمی که سابقه ۴ بار قهرمانی پیاپی جام باشگاه‌های اروپا را در کارنامه خود دارد.

این باشگاه همینطور باشگاه ادا هگربرگ، اولین زن برنده توپ طلای جهان، است. با این حال این بازیکن ۲۳ ساله را در جام‌جهانی نخواهیم دید چرا که از سال ۲۰۱۷ به دلیل بی‌توجهی به ورزش زنان در نروژ از تیم ملی کناره‌گیری کرده است.

اروان لو پرواست، رئیس کمیته برگزار کننده جام‌جهانی ۲۰۱۹ زنان، می‌گوید انتخاب لیون به عنوان یکی از میزبانان این رقابت‌ها انتخابی ساده بوده است. او می‌گوید: « انتخاب شهری که به تیم فوتبال زنانش شهره است روشی است که بدینوسیله لو گرات، رئیس فدراسیون فوتبال فرانسه، خواسته تا از تیم المپیک لیون و مدیرش میشل اولاس برای سال‌ها سرمایه گذاری در زمینه فوتبال زنان تشکر کند».

بیشتر بخوانید:

تیم متمول المپیک لیون ۱۵ سال پیش از معدود باشگاه‌های حرفه‌ای اروپا بود که تصمیم گرفت تا تیم زنان خود را تشکیل دهد.

میشل اولاس، مدیر این باشگاه، می‌گوید:« من دیدم تمایز کاملی میان فوتبال مردان و زنان وجود دارد. اما اگر می‌توانستیم با تکیه بر ارزش‌های برابر زنان، ویژگی‌های بازی مختص آنان را پیاده سازی کنیم و آن را توسعه دهیم می‌توانستیم موجی به راه بیاندازیم که ما را با خود ببرد.»

وندی رونار، کاپیتان تیم فوتبال المپیک لیون، می‌گوید: «وقتی شما در بالاترین سطوح هستید، بازیکنان تمایل دارند بیایند و اینجا بازی کنند. مثلا وقتی بارسلونا یا رئال مادرید آن طور خوب عمل میکنند، بهترین‌ها جذبشان می‌شوند. برای ما و فوتبال زنان هم همینطور است..»

بازی افتتاحیه جام‌جهانی فوتبال زنان روز ۷ ژوئن میان دو تیم فرانسه و کره‌جنوبی در ورزشگاه پارک دو پرنس شهر پاریس برگزار خواهد شد.