راهپیمایی جلیقه‌زردهای یک چشم و یک دست در فرانسه

راهپیمایی جلیقه‌زردهای یک چشم و یک دست در فرانسه
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شمار معترضان جنبش جلیقه‌زردها که روز شنبه ۱۱ خرداد برای بیست و نهمین هفته متوالی در فرانسه به خیابان آمدند، به کمترین حد خود از زمان آغاز این جنبش در ۲۶ آبان سال گذشته رسید

آگهی

ده‌ها نفر از معترضان جنبش موسوم به جلیقه‌زردهای فرانسه که در جریان اعتراضات مجروح شده‌اند روز یکشنبه ۱۲ خرداد در میدان باستیل پاریس تظاهرات کردند.

فراخوان برای این راهپیمایی را گروهی از مجروحان اعتراضات اخیر با تشکیل گروهی ۳۹ نفره به نام «مثله‌شدگان نمونه» منتشر کردند. اعضای این گروه خود را «مثله‌شده» می‌نامند زیرا بیشتر آنها بر اثر برخورد گلوله‌های پلاستیکی یا نارنجک پلیس یک چشم یا یک دست خود را از دست داده‌اند. آنها در راهپیمایی خود با حمل پلاکارد و سر دادن شعار خواستار ممنوعیت استفاده پلیس از گلوله‌های پلاستیکی و نارنجک شدند.

شمار این معترضان تا حوالی ظهر یکشنبه در پاریس به حدود ۲۰۰ نفر رسید، اما اعتراض آنها به دلیل آن که در روز یکشنبه برگزار شد و هدف آن متفاوت از اعتراض کلی جلیقه‌زردها در روز شنبه بود، در رسانه‌ها پوشش بیشتری داشت.

ژروم رودریگز، اولین معترضی که در جریان درگیری‌های خیابانی با پلیس یک چشم خود را از دست داد و به نمادی برای جنبش جلیقه‌زردها بدل شد، در این تظاهرات حضور داشت.

رکورد کمترین آمار در راهپیمایی جلیقه‌زردها

شمار معترضان جنبش جلیقه‌زردها که روز شنبه ۱۱ خرداد برای بیست و نهمین هفته متوالی در فرانسه به خیابان آمدند، به کمترین حد خود از زمان آغاز این جنبش در ۲۶ آبان سال گذشته رسید.

وزارت کشور فرانسه روز شنبه اعلام کرد در مجموع در سراسر کشور حدود ۱۰ هزار نفر در آخرین راهپیمایی جلیقه‌زردها شرکت کردند. وزارت کشور فرانسه همچنین با انتشار آمار دیگری اعلام کرد که در درگیری‌های روی داده در جریان اعتراض‌های گسترده جلیقه‌زردها در شهرهای مختلف این کشور تاکنون ۲۴۴۸ نفر از معترضان و ۱۷۹۷ نفر از مأموران پلیس ضد شورش مجروح شده‌اند.

برخی از رهبران جنبش جلیقه‌زردها بر این باورند که حرکت آنها به انحراف کشیده شده است. اریک دروئه که بسیاری او را آغازکننده حرکت جلیقه‌زردها می‌دانند روز یکشنبه گفت که این حرکت «مصادره» شده و معترضان باید بار دیگر به شیوه بستن راه‌ها روی بیاورند. دروئه همان کسی بود که نخستین بار ایده شیوه راهبندان برای اعتراض به افزایش مالیات سوخت در کشور را مطرح کرد، پیشنهادی که به سرعت در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و به شورشی عظیم و بی‌پیشینه در کشور انجامید.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه به عنوان آخرین کشور اروپایی کاربرد نارنجک ضد شورش را ممنوع می‌کند

وزیر کشور فرانسه: خشونت‌ورزان «اراذل و اوباش و سبک مغز» بودند

آشوب در فرانسه؛ فرق «جلیقه‌زردها» با «بلوک سیاه» و «خرابکاران» چیست؟