Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بازرس مولر: نمی‌توان با اطمینان اعلام کرد که ترامپ جرمی مرتکب نشده است

بازرس مولر: نمی‌توان با اطمینان اعلام کرد که ترامپ جرمی مرتکب نشده است
Copyright REUTERS/Jim Bourg
Copyright REUTERS/Jim Bourg
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رابرت مولر ضمن استعفا از وزارت دادگستری آمریکا، برای اولین بار به‌طور عمومی دربارۀ پروندۀ دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا گزارش داد.

آگهی

رابرت مولر، بازرس ویژه تحقیقات در پروندۀ دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ میلادی آمریکا روز چهارشنبه ضمن اعلام استعفای خود از مقامش در وزارت دادگستری آمریکا، برای اولین بار به‌طور عمومی دربارۀ تحقیقات انجام شده در این پرونده گزارش داد.

او که هرگز در دوران انجام تحقیقات ۲۲ ماهه حاضر به اظهارنظر عمومی دربارۀ این پرونده نشده بود، اعلام کرد که «امروز قصد دارد در ملاء عام سخن بگوید زیرا تحقیقاتشان کامل شده و دادستان کل گزارش آن را برای عموم منتشر کرده است.»

آقای مولر اعلام کرد که رسما «دفتر مشاوره ویژه‌» را که برای انجام این تحقیقات گشوده شده بود، تعطیل کرده است. او همچنین گفت: «من از وزارت دادگستری استعفا می‌دهم تا به زندگی خصوصی خود بازگردم.»

بازرس مولر اعلام کرد که مقامات اطلاعاتی و نظامیان روسیه «یک حملۀ هماهنگ را علیه سیستم سیاسی ما به راه انداختند» با این هدف که «در انتخابات ما دخالت کنند و به یکی از نامزدان انتخابات ضربه بزنند».

او گفت: «افسران اطلاعاتی روسیه که بخشی از ارتش روسیه هستند، حملۀ هماهنگی را علیه سیستم سیاسی ما به راه انداختند...آنها از تکنیک‌های سایبری پیچیده‌ای برای هک کردن رایانه‌ها و شبکه‌های مورد استفادۀ کارزار انتخاباتی کلینتون استفاده کردند. آنها اطلاعات خصوصی را به سرقت بردند و سپس این اطلاعات را به کمک هویت‌های آنلاین جعلی همچنین از مسیر سازمان ویکی‌لیکس منتشر کردند. انتشار این اطلاعات نیز در زمانی انجام شد که بر انتخابات ما تاثیر بگذارد و به یک نامزد انتخابات ریاست جمهوری ما آسیب بزند.»

رابرت مولر؛ چرا نمی‌توان دونالد ترامپ را به جرمی متهم کرد

آقای مولر در توضیح نتیجۀ گزارش تحقیقات خود اعلام کرد که اگر «اطمینان داشتیم که رئیس جمهور به‌وضوح جرمی را مرتکب نشده است، این را اعلام می‌کردیم.»

او همچنین به سیاست وزارت دادگستری آمریکا اشاره کرد که بر اساس آن، یک رئیس جمهور را نمی‌توان در زمانی که مشغول به کار است به یک جرم فدرال متهم کرد؛ این برخلاف قانون اساسی است. او گفت که بر اساس قانون «حتی وارد کردن چنین اتهامی و پنهان نگه داشتن آن از دید عموم نیز ممنوع است.»

او یادآور شد که دفتر مشاوران ویژه که بر روی این پرونده کار می‌کردند، بخشی از وزارت دادگستری آمریکا بوده و به همین دلیل اختیارات محدودی داشته است.

او همچنین اعلام کرد که فرای آنچه امروز در این جلسه اعلام کرده، دیگر مناسب نمی‌داند که دربارۀ این پرونده و جزئیات آن جایی سخن بگوید.

آقای مولر گفت: «اعتقاد دارم که فراتر از آنچه امروز در اینجا گفتم و آنچه در متن مکتوب ما آمده، دیگر مناسب نیست دربارۀ این تحقیقات سخن بگویم یا دربارۀ اقدامات وزارت دادگستری و کنگره اظهارنظری کنم.»

این سخنان درحالی بیان می‌شود که بسیاری از قانونگذاران از بازرس مولر خواسته بودند تا مقابل کنگره نیز شهادت دهد. آقای مولر اعلام کرد که گزارش امروز او، همان شهادت اوست؛ به‌ویژه آن‌که کلمات در این گزارش با دقت انتخاب شده‌اند و گویا هستند.

رابرت مولردر پایان سخنانش بار دیگر تاکید کرد: «روسیه در تلاش برای نفوذ در انتخابات آمریکا بوده است و تمام آمریکایی‌ها باید این نکته را مدنظر داشته باشند.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دختر روس که به جرم جاسوسی در آمریکا زندانی بود، آزاد شد

گزارش بازرس مولر؛ آیا ترامپ پس از ریاست‌جمهوری می‌تواند متهم شود؟

جرالد ندلر: گزاش مولر نشان می دهد ترامپ مرتکب جرم شده است