Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

خشونت در شمال کوزوو: ارتش صربستان به حال آماده‌باش درآمد

خشونت در شمال کوزوو: ارتش صربستان به حال آماده‌باش درآمد
خشونت در شمال کوزوو: ارتش صربستان به حال آماده‌باش درآمد Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت روسیه، حامی سرسخت دولت صربستان ماجرای امروز را یک «اقدام تحریک‌آمیز» از سوی دولت کوزوو و «پیامد زیاده‌خواهی آمریکا و اتحادیه اروپا» در حمایت از دولت پریشتینا خوانده است.

آگهی

در پی بالا گرفتن تنش و خشونت در جریان عملیات پلیس در بخش صرب‌نشین کوزوو، ارتش صربستان به حال آماده‌باش درآمد.

پلیس کوزوو روز سه‌شنبه ۷ خرداد برای مقابله با باندهای جرائم سازمان‌یافته در مناطق صرب‌نشین این کشور دست به عملیاتی گسترده زد، اما به گفته دولت کوزوو نیروهای پلیس در این عملیات با «مقاومت مسلحانه» متهمان روبرو شدند.

به گفته دولت پریشتینا، هدف از عملیات پلیس بازداشت حدود ۳۰ متهم به فساد مالی و قاچاق در قالب جرائم سازمان‌یافته بود که ۱۹ نفر از آنان خود از اعضای پلیس و گمرک بودند. برخی شاهدان می‌گویند پلیس با حمله به منطقه صرب‌نشین زوبین‌پوتوک در شمال کشور روی متهمان آتش گشوده، اما دولت کوزوو این اتهام را رد کرده و می‌گوید که مظنونان با ایجاد سنگر، اقدام به مقاومت مسلحانه و شلیک به پلیس کرده‌اند.

در جریان عملیات روز سه‌شنبه ۵ نیروی پلیس مجروح شدند. به گفته مقام‌های پلیس، جراحت دو تن از آنها به دلیل اصابت گلوله جنگی بوده و سه تن دیگر در جریان تخریب سنگرهای مظنونان مجروح شدند. در میان متهمان بازداشت‌شده ۱۱ مأمور پلیس صربی‌تبار، ۴ آلبانیایی‌تبار و ۴ مأمور بوسنیایی‌تبار دیده می‌شوند.

دفتر هیئت سازمان ملل مستقر در کوزوو موسوم به «مینوک» اعلام کرد در جریان عملیات پلیس در روز سه‌شنبه دو تن از کارکنان این هیئت نیز جراحت سطحی برداشتند در حالی که به گفته مسئولان مینوک، در حال «انجام وظیفه عادی» خود بودند. این دو مأمور سازمان ملل به بیمارستان منتقل شدند.

پلیس کوزوو همچنین از بازداشت یک کارمند روس سازمان ملل خبر داد که ادعا شده با قرار دادن خودروی دیپلماتیک خود به عنوان سنگر در برابر عملیات آنها، مانع ایجاد کرده است. روسیه با «مفتضحانه» خواندن این اقدام دولت کوزوو به بازداشت تبعه خود واکنش نشان داد. این مأمور روس بعد از ظهر سه‌شنبه آزاد شد.

بیشتر بخوانید:

آماده‌باش ارتش صربستان

به دنبال وقوع این درگیری‌ها، الکساندر ووچیچ رئیس جمهوری صربستان به ارتش این کشور فرمان آماده‌باش داد. او روز سه شنبه با اعلام این دستور در بلگراد گفت: «ارتش با این فرمان در صورت بروز تهدید جدی از مردم ما محافظت خواهد کرد.»

صدور فرمان آماده‌باش در صربستان بی‌پیشینه نیست و تاکنون در زمان‌هایی که تنش با کوزوو بالا گرفته ارتش این کشور به حال آماده‌باش درآمده است.

اکنون به نظر می‌رسد پس از عملیات نیمروزی، در ساعات ابتدایی بعد از ظهر تنش در شمال کوزوو فروکش کرده باشد.

رویترز
عملیات پلیس کوزوو علیه باندهای جرایم سازمان‌یافتهرویترز

«کافُر»، مسئولان هیئت مأموران امنیت و تمامیت ارضی بین‌المللی مستقر در کوزوو به رهبری ناتو می‌گویند عملیات روز سه‌شنبه تنها یک عملیات ساده پلیس علیه باند فساد بوده است. اما دولت روسیه، حامی سرسخت دولت صربستان این فرض را رد کرده و ماجرای امروز را یک «اقدام تحریک‌آمیز» از سوی دولت کوزوو و «پیامد زیاده‌خواهی آمریکا و اتحادیه اروپا» در حمایت از دولت پریشتینا خوانده است.

اخیرا هاشم تاچیچ، رئیس جمهوری کوزوو و الکساندر ووچیچ، رئیس جمهوری صربستان در برلین مذاکراتی را برای پایان دادن به تنش میان دو کشور آغاز کردند، اما این مذاکره به نتیجه‌ای نرسید.

رئیس جمهوری صربستان روز دوشنبه گفته بود هر زمان بیم آن دارد که به صرب‌تبارهای کوزوو حمله شود. ووچیچ در سخنرانی دیروز خود بار دیگر تکرار کرد تا زمانی که کوزوو سد گمرکی برای محصولات صربستان را برندارد، مذاکره با این کشور راه به جایی نخواهد برد.

تعرفه گمرکی برای واردات محصولات صربستان به کوزوو صد در صد است و مقام‌های کوزوو می‌گویند تا زمانی که صربستان استقلال این کشور را به رسمیت نشناسد، این تعرفه کاهش نخواهد یافت.

جمهوری کوزوو که یکی از جمهوری‌های پیشین صربستان بود پس از یک دوره حمله نظامی ناتو به صربستان و تضعیف این کشور، از آن جدا شد و در سال ۲۰۰۸ اعلام استقلال کرد. کوزوو از سوی ۱۱۰ کشور جهان به رسمیت شناخته می‌شود، اما برخی کشورها به ویژه چین و روسیه استقلال آن را به رسمیت نمی‌شناسند و همین موضوع مانع از عضویت این کشور در سازمان ملل متحد شده است.

بیشتر جمعیت کوزوو را شهروندان صربی‌تبار تشکیل می‌دهند و شمار آنها حدود ۱۲۰ هزار نفر برآورد می‌شود. دولت کوزوو برای اعمال حاکمیت در بخش صرب‌نشین شمالی به ویژه در منطقه میتروویچا همواره با مشکل روبرو بوده و هر عملیات پلیس در آنجا با مقاومت شدید ساکنان روبرو می‌شود. اهالی صرب‌تبار این منطقه مانند دولت صربستان، دولت کوزوو را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت نمی‌شناسند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دست‌کم ۱۰ پلیس در درگیری‌های شدید کوزوو زخمی شدند؛ اتحادیه اروپا: اوضاع را رصد می‌کنیم

سفر پوتین به بلگراد؛ بحران کوزوو در کانون مذاکرات روسیه و صربستان

سرنوشت شهرداران آلبانیایی در همه‌پرسی چهار ناحیه صرب‌نشین شمال کوزوو رقم می‌خورد