Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

دولت اتریش با رأی پارلمان سقوط کرد

سباستین کورتس، صدر اعظم پیشین اتریش
سباستین کورتس، صدر اعظم پیشین اتریش Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اختلاف و بحران سیاسی در اتریش به دنبال انتشار یک ویدئوی جنجالی از معاون پیشین صدراعظم و استعفای او آغاز شد.

آگهی

دولت سباستین کورتس، صدر اعظم اتریش با رأی عدم اعتماد نمایندگان پارلمان این کشور سقوط کرد.

بیشتر نمایندگانی که در استیضاح صدراعظم در روز دوشنبه ۶ خرداد علیه او رأی دادند، اعضای دو حزب سوسیال دموکرات و راست افراطی بودند که تا یک هفته پیش از متحدان او در ائتلاف حاکم اتریش محسوب می‌شدند.

اختلاف و بحران سیاسی در اتریش به دنبال انتشار یک ویدئوی جنجالی از معاون پیشین صدراعظم و استعفای او آغاز شد. در این ویدیو هاینتس کریستیان اشتراخه، رهبر حزب آزادی از جناح راست افراطی که معاون کورتس و عضو ائتلاف حاکم اتریش بود، با یک زن روس در حال مذاکره در ایبیزای اسپانیا دیده می‌شود. در این ویدیو که مربوط به سال ۲۰۱۷ است، آقای اشتراخه در حال چانه‌زنی بر سر اعطای قراردادهای دولتی در ازای کسب حمایت سیاسی مشاهده می‌شود. رسانه‌ها به این رسوایی «ایبیزا گیت» نام داده‌اند.به نظر می‌رسد این رسوایی که به زلزله سیاسی در اتریش انجامید با یک خانواده الیگارش روسی در پیوند باشد، زیرا زن حاضر در ویدئوی مذکور مدعی شده که خواهرزاده یک فرد ثروتمند روسی به نام ایگور ماکاروف است. دولت روسیه و شخص ماکاروف هر گونه پیوند با این ماجرا را رد کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

استعفای اشتراخه به خروج تمام وزیران راست افراطی از کابینه انجامید. روز دوشنبه گذشته، پس از آن که هربرت کیکل، وزیر کشور دولت ائتلافی از سوی سباستین کورتس، صدر اعظم محافظه‌کار از کار برکنار شد، نوربرت هوفر، رهبر جدید حزب آزادی و وزیر حمل و نقل از تمام هم حزبی‌هایش خواست دولت را ترک کنند.

اکنون رئیس جمهوری اتریش باید تا زمان برگزاری انتخابات بعدی در ماه سپتامبر، فردی را به عنوان صدراعظم موقت کشور معرفی و او را مأمور تشکیل کابینه کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه اتهام دخالت در رسوایی سیاسی اتریش را رد کرد

نتیجه مشورت وارث اتریشی با شهروندان؛ حاتم‌بخشی میلیون یورویی به سازمان‌های مردم‌نهاد رسید

سیل ویرانگر در اتریش؛ اهالی هم برای گشودن معابر دست به کار شدند