Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

واکنش کابل به سخنان عراقچی: رفتار ایران با مهاجران افغانستان مسئولانه باشد

واکنش کابل به سخنان عراقچی: رفتار ایران با مهاجران افغانستان مسئولانه باشد
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران روز چهارشنبه گفته بود که اگر فروش نفت ایران به سفر برسد ممکن است تهران از «برادران و خواهران افغانستانی بخواهد ایران را ترک کنند.»

آگهی

صبغت الله احمدی، سخن‌گوی وزارت خارجه افغانستان اظهار امیدواری کرد تا برخورد و رویکرد ایران نسبت به مهاجرانی که در ایران ساکن هستند، «مسئولانه» باشد.

سخن‌گوی وزارت خارجه افغانستان در گفتگوی اختصاصی با یورونیوز فارسی در واکنش به سخنان اخیر عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران در مورد میلیون‌ها نفری که از افغانستان مهاجرت کرده و در ایران سکنی گزیده‌اند گفت که این سخنان تنها یک «احتمال» را بیان می کند.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران روز چهارشنبه گفته بود که اگر فروش نفت ایران به صفر برسد ممکن است تهران از «برادران و خواهران افغانستانی بخواهد ایران را ترک کنند.»

این مقام ارشد وزارت امور خارجه ایران مدعی شد که حدود سه میلیون مهاجر افغان دو میلیون فرصت شغلی در بازار کار ایران را اشغال کرده اند و سالانه تا رقم پنج میلیارد یورو را از ایران خارج می‌کنند.

بسیاری از تحلیلگران این سخنان عباس عراقچی را تهدید ضمنی اتحادیه اروپا به بحران جدیدی در حوزه مهاجرت تعبیر کردند. یورونیوز برای آگاهی از موضع کابل در مورد تهدید تلویحی ایران به اخراج مهاجران افغان با صبغت الله احمدی، سخن‌گوی وزارت خارجه افغانستان گفتگویی کوتاه کرد.

تحریم‌های آمریکا علیه ایران همیشه برقرار بوده است، چرا تهران این بار و با شدت علیه مهاجران افغان واکنش نشان می‌دهد؟

صبغت الله احمدی: «افغانستان با آمریکا روابط نزدیک دارد. آمریکا شریک راهبردی افغانستان است و در این کشور با تروریسم مبارزه می کند. از سوی دیگر ایران هم کشور همسایه و دوست ماست. درباره اظهارات آقای عراقچی فقط به این بسنده می کنم که امیدوارم برخورد و رویکرد ایران نسبت به مهاجران افغانستان مسئولانه باشد. آقای عراقچی هم از احتمال سخن گفته و نه قطعیت.»

آیا چنین اظهاراتی از سوی مقامات ایران در مورد مهاجران افغان سابقه داشته است؟

صبغت الله احمدی: «مسئله ای است که یک مقام ارشد جمهوری اسلامی ایران آن را مطرح کرد اما باز تاکید می کنم که از احتمال و با احتیاط سخن گفته است. مشکل ایران و آمریکا ربطی به افغانستان ندارد. در عین حال امیدواریم مشکلات تمام دنیا بخصوص منطقه ما با گفتگو و دیپلماسی حل شود.»

به نظر شما آیا تهدید دستگاه خارجه ایران به اخراج ۳ میلیون مهاجر از این کشور بلوف سیاسی است؟ رویکرد کابل در صورت عملی شدن این تهدید چه می تواند باشد؟

صبغت الله احمدی: «فعلا نمی خواهم روی فرضیه ها حرف بزنم. ایران به ماندن مهاجران و پناهجویان در خاکش پایبند است. ایران شرایط مهاجران را درک می کند. با پناهنده باید مثل یک پناهنده برخورد کرد و مطابق با کنوانسیونهایی که جمهوری اسلامی ایران هم آنها را پذیرفته است. تاکید می کنم ما از مردم و جمهوری اسلامی ایران برای چند دهه میزبانی از مهاجران افغانستانی سپاسگزاریم و این در حافظه تاریخی ما باقی خواهد ماند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رابرت گیتس: با خروج نظامیان آمریکایی طالبان افغانستان را تصرف می‌کنند

عراقچی: در برابر مهاجران افغان گزینه‌‌های جدید قرار می‌دهیم

میزان حضور زنان در مناصب سیاسی؛ جایگاه زنان ایران و افغانستان کجاست؟