انتخابات استانبول؛ استقبال گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی از ویدئوهای مخالفان اردوغان

انتخابات استانبول؛ استقبال گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی از ویدئوهای مخالفان اردوغان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تحلیل فعالیتهای هر دو سو در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که میزان استقبال کاربران از ویدئوهای احزاب مخالف آقای اردوغان، بسیار بیشتر از حزب حاکم (۸۴ به ۱۶ درصد) بوده است.

آگهی

پس از انتشار تصمیم بحث‌برانگیز شورای عالی انتخابات ترکیه مبنی بر ابطال نتایج انتخابات شهرداری استانبول و ضرورت برگزاری انتخاباتی دوباره در تاریخ ۲۳ ژوئن، پرسش‌هایی جدی دربارۀ وضعیت دموکراسی و حاکمیت قانون در این کشور نیمه اروپایی مطرح شد.

تصمیم برای برگزاری دوبارۀ این انتخابات درحالی اعلام شده است که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در یکماه گذشته بارها از تمایل خود برای ابطال این انتخابات که حزبش در آن شکست خورد، خبر داده بود.

پس از اعلام لغو نتایج انتخابات ۳۱ مارس، اعتراضات گسترده‌ای در استانبول برگزار شد. با این وجود حزب جمهوری‌خواه خلق (CHP) اصلی‌ترین حزب مخالف دولت اردوغان اعلام کرد که در انتخابات مجدد شرکت خواهد کرد و به این ترتیب نامزد این حزب یعنی اکرم امام اوغلو که پیش از این پیروز انتخابات استانبول شده و نامزد حزب حاکم را شکست داده بود، بار دیگر کارزار انتخاباتی خود را راه انداخت.

انتخابات دوبارۀ استانبول در وضعیتی برگزار می‌شود که حزب حاکم آشکارا بر کنترل خود بر شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی این کشور افزوده است. به این ترتیب احزاب مخالف که در تلاشند از هر فرصتی برای رساندن صدای خود به رای دهندگان استفاده کنند، چاره‌ای جز روی آوردن به شبکه‌های اجتماعی ندارند و اینگونه است که این شبکه‌ها به عنوان رسانه‌ای جایگزین، به بستر فعالیتهای تبلیغاتی آنها تبدیل شده‌اند.

حزب حاکم نیز از این فرصت غافل نمانده و به تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی روی آورده است اما تحلیل فعالیتهای هر دو سو در این شبکه‌ها نشان می‌دهد که میزان استقبال کاربران از ویدئوهای احزاب مخالف آقای اردوغان، بسیار بیشتر از حزب حاکم (۸۴ به ۱۶ درصد) بوده است.

ویدئوهای اکرم امام اوغلو، برندۀ انتخابات ۳۱ مارس (۱۰ فروردین) ۲۹ میلیون بار در شبکه‌های اجتماعی دیده شده‌اند درحالی که ویدئوهای آقای اردوغان تنها ۷.۴ میلیون بار دیده شده‌اند.

در مجموع ۸۸.۴ میلیون نفر از ۲۰ ویدئویی که به‌تازگی از سوی احزاب مختلف در شبکه‌های اجتماعی (توییتر، فیسبوک و یوتیوب) منتشر شده دیدن کرده‌اند.

از این تعداد یک سوم از کل کاربران تماشاگران ویدئوهای اکرم امام اوغلو بوده‌اند؛ به عبارت دیگر ویدئوهای او دست‌کم ۲۹ میلیون بار دیده شده‌اند.

ویدئوهای بنعلی ییلدریم، نامزد حزب حاکم در انتخابات استانبول تنها ۱.۹ میلیون بار دیده شده و ویدئوهای رجب طیب اردوغان چه در صفحات شخصی او و چه در صفحات رسمی به عنوان رئیس جمهوری ترکیه، درمجموع ۷.۴ بازدید کننده داشته است.

ویدئوهای مرال آکشنر، رهبر حزب «خوب» که از نامزد احزاب مخالف در استانبول و آنکارا حمایت کرده است نیز توانسته است ۸.۱ میلیون بازدیدکننده را جذب کند و جایگاهی بهتر از آقای اردوغان را به دست بیاورد.

علاوه بر انتشار ویدئوها در صفحات شخصی، حساب‌های کاربری احزاب مخالف دولت اردوغان نیز وضعیت مشابهی دارند.

ویدئوهای حساب کاربری حزب جمهوری‌خواه خلق (CHP) که اصلی‌ترین حزب مخالف آقای اردوغان است ۱۱.۴ میلیون بار و ویدئوهای حزب «خوب» ۱۰.۴ بار دیده شده است. درحالیکه ویدئوهای حساب کاربری حزب حاکم تنها ۱.۱ میلیون بار دیده شده‌اند.

دسته‌بندی تمام ویدئوها نیز نشان می‌دهد که ۸۴ درصد از کاربران شبکه‌های اجتماعی به تماشای ویدئوهای احزاب مخالف تمایل نشان داده‌اند و در مقابل، تنها ۱۶ درصد از کاربران بازدیدکننده ویدئوهای حزب حاکم بوده‌اند.

پس از اعلام خبر برگزاری انتخابات دوباره در استانبول، اکرم امام اوغلو از همۀ مردم بویژه هنرمندان، خوانندگان و صاحبان کسب و کار در ترکیه خواست که خواسته‌های خود را با صدای بلند اعلام کنند و در یکی از سخنرانی‌هایش گفت: «خواهید دید که همه چیز خوب پیش خواهد رفت». در پاسخ به این درخواست، ده‌ها تن از افراد مشهور ترکیه که طرفدار او بودند، پیام‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ #herşeyçokgüzelolacak (همه چیز خوب پیش می‌رود) منتشر کردند.

استقبال عمومی کاربران از پیام‌های تبلیغاتی اکرم امام اوغلو در شبکه‌های اجتماعی در حالی است که بنا بر تحقیقات، شبکه‌های مختلف تلویزیونی با جذب ۴۸ درصد مخاطبان رسانه‌ای جایگاه اول را در ترکیه دارند و پس از آن فعالیتهای آنلاین از جمله شبکه‌های اجتماعی ۳۹ درصد از مخاطبان، رادیو ۷ درصد و رسانه‌های چاپی ۶ درصد از مخاطبان را جذب خود کرده‌اند.

تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که تمایل عموم به اخبار آنلاین، از جمله اخبار شبکه‌های اجتماعی در این کشور رو به افزایش است.

بیشتر بخوانید:

انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه؛ حزب حاکم ناامید از حفظ قدرت

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قانون تشدید کنترل شبکه‌های اجتماعی در ترکیه اجرایی شد

سیاستمدار مخالف اردوغان در استانبول به ۱۰ سال زندان محکوم شد

نامزد پیروز انتخابات استانبول: حزب عدالت و توسعه بلد نیست شکست را بپذیرد