Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

قانون تشدید کنترل شبکه‌های اجتماعی در ترکیه اجرایی شد

استانبول-۱۱ ژوئن ۲۰۲۰
استانبول-۱۱ ژوئن ۲۰۲۰ Copyright Emrah Gurel/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Emrah Gurel/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکی از موارد پیش‌بینی شده در قانون این است که شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار نظیر فیسبوک و توییتر باید داده‌های کاربران در ترکیه را ضبط و در صورت درخواست به مقام‌های دولت تحویل دهند.

آگهی

قانون تشدید نظارت دولت ترکیه بر شبکه‌های اجتماعی از روز پنجشنبه اول اکتبر اجرایی می‌شود. این قانون نگرانی مدیران فیسبوک و توییتر و همچنین سازمان‌های مدافع حقوق بشر و آزادی اطلاعات را برانگیخته است.

براساس این قانون که در ماه ژوئیه به تصویب پارلمان ترکیه رسید، شبکه‌های اجتماعی با بیش از یک میلیون کاربر فعال روزانه در ترکیه باید در این کشور دفتر نمایندگی تاسیس کنند و دستورات دادگاه‌های ترکیه درباره حذف «پیام‌های غیرقانونی» را حداکثر ۴۸ ساعت پس از صدور حکم اجرا کنند.

در صورتی که نمایندگان شبکه‌های اجتماعی نظیر فیسبوک و توییتر از اجرای احکام دادگاه‌ها خودداری کنند، دولت می‌تواند امکان فعالیت آن‌ها را محدود کند. به‌علاوه در این قانون جزای نقدی تا مبلغ ۴۰ میلیون لیر ترکیه (معادل ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار یورو) برای امتناع از اجرای احکام دادگاه پیش‌بینی شده است.

به‌علاوه و براساس همین قانون، شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار نظیر فیسبوک و توییتر باید داده‌های کاربران در ترکیه را ضبط و در صورت درخواست به مقام‌های دولت تحویل دهند. با این حال مجازاتی برای خودداری از چنین اجباری از سوی قانون پیش‌بینی نشده است.

یان لوین، مدیر بخش حقوق بشر فیسبوک می‌گوید قانون جدید ترکیه موجب نگرانی‌گسترده درباره احترام به حقوق بشر در این کشور شده است.

با وجود انتقاد‌های گسترده به این قانون، اما سینکلر-وب، مدیر سازمان دیده‌بان حقوق بشر در ترکیه می‌گوید امکان محدود کردن شبکه‌های اجتماعی در این کشور، با توجه به واقعیات زندگی روزانه شهروندان عملا ممکن نیست.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در ماه ژوئن با انتقاد از مطالب منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، خواستار سروسامان دادن به این دست رسانه‌ها شده بود.

ترکیه از سال ۲۰۱۴، دو سال پیش از کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه، برخورد تند با شبکه‌های اجتماعی را آغاز کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پروازهای هفتگی شرکت هواپیمایی ترکیش بین تبریز و استانبول از سر گرفته شد

انتخابات استانبول؛ استقبال گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی از ویدئوهای مخالفان اردوغان

اردوغان از موضع پدرو سانچز در قبال جنگ غزه تشکر کرد