Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نامزد پیروز انتخابات استانبول: حزب عدالت و توسعه بلد نیست شکست را بپذیرد

نامزد پیروز انتخابات استانبول: حزب عدالت و توسعه بلد نیست شکست را بپذیرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«یک نفر نمی‌تواند با تصمیم شخصی خود آینده سیاسی را تعیین کند زیرا در این صورت خودش سیاستمدار موفقی نخواهد بود.»

آگهی

نتایج اعلام شده انتخابات اخیر شهرداری‌ها در ترکیه از پیروزی نامزدهای حزب جمهوریخواه خلق، رقیب اصلی حزب حاکم در مهم‌ترین شهرهای این کشور یعنی آنکارا و استانبول حکایت دارد.

این نتیجه در انتخابات محلی در واقع به مثابه نخستین شکست سیاسی عدالت و توسعه، حزب متبوع رئیس جمهوری رجب طیب اردوغان است.

با این حال مقام‌های عدالت و توسعه با اعتراض به نتایج اعلام شده، خواستار ابطال آرا در کلیه حوزه‌های این دو شهر شده‌اند. شورای عالی انتخابات ترکیه روز چهارشنبه ۱۴ فروردین با بازشماری آرا در ۸ منطقه از مناطق ۳۹ گانه استانبول موافقت کرد.

اکرم امام‌اوغلو، نامزد حزب جمهوریخواه خلق از جناح چپ میانه که نام او در ابتدا به عنوان پیروز انتخابات شهرداری‌های استانبول اعلام شده، در گفتگو با خبرنگار یورونیوز در این زمینه می‌گوید: «آنها (حزب عدالت و توسعه) اطلاعاتی ندارند که با آن بتوانند نتیجه انتخابات را عوض کنند. این کار (اعتراض) آنها تنها اعمال یک روش مدیریتی و نظارتی است. ما داده‌هایی در اختیار داریم که کاملا با نتایج شورای عالی انتخابات مطابقت دارد. ممکن است اشتباه‌های کوچکی باشد، اما قطعا این اشتباه‌های کوچک در حدی نیست که بتواند نتیجه انتخابات را عوض کند.»

بیشتر بخوانید:

وی در پاسخ به پرسشی در مورد بازشماری آرا می‌گوید: «تلاش برای بازشماری تمام آرای باطل شده ممکن است شبهه‌هایی را برانگیزد. ممکن است به دموکراسی ترکیه آسیب بزند و آن را به سمت نامناسبی بکشاند. پذیرفتن شکست همان‌ قدر فضیلت است که جشن گرفتن برای پیروزی. اما آنها این کار را بلد نیستند. نگرانی من برای استانبول و برای ترکیه از همین است.»

شهردار پیشین ناحیه «بیلیک دوزو» استانبول می‌افزاید: «ما می‌دانیم که آنها (حزب عدالت و توسعه و اردوغان) ۲۵ سال است که در استانبول حاکمیت دارند. می‌دانیم که شهردار شدن در این شهر بسیار مهم است، اما با این حال آنها باید بدانند که حاکمیت آنها تا ابد دوام نمی‌آورد. زمانی هم یک نفر که موفق‌تر است می‌تواند بیاید و مدیریت را از شما بگیرد. این طبیعی است.»

آقای امام‌اوغلو همچنین می‌گوید: «هدف کنونی ما مدیریت استانبول و موفقیت در انجام آن است. یک نفر نمی‌تواند با تصمیم شخصی خود آینده سیاسی را تعیین کند زیرا در این صورت خودش سیاستمدار موفقی نخواهد بود.»

وی در مورد آینده اضافه کرد: «زمان به ما نشان خواهد داد. هیچ کس نمی‌داند آینده سیاستمدار چه خواهد شد.»

اکرم امام‌اوغلو در پایان خواستار آن شد که شورای عالی انتخابات ترکیه پیروزی او را تأیید کند تا او بتواند کار خود را به عنوان شهردار جدید استانبول آغاز کند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات استانبول؛ استقبال گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی از ویدئوهای مخالفان اردوغان

ترکیه قرارداد خرید ۴۰ فروند جنگنده‌ اف-۱۶ از آمریکا را امضا کرد

اردوغان از موضع پدرو سانچز در قبال جنگ غزه تشکر کرد