هاشم تاچی: کلید حل بحران کوزوو و صربستان اتحادیه اروپا نیست، آمریکا است

 هاشم تاچی: کلید حل بحران کوزوو و صربستان اتحادیه اروپا نیست، آمریکا است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری کوزوو می گوید بدون آمریکا هیچ گفتگو و یا توافقی با صربستان انجام نمی پذیرد.

آگهی

هاشم تاچی، رئیس جمهوری کشور کوزوو می گوید کلید حل بحران بین کشورش و صربستان در دست ایالات متحده است. رئیس جمهوری کوزوو همزمان از اتحادیه اروپا و «عدم توانایی» آن در حل بحران این کشور انتقاد کرد. 

صربستان و روسیه و چین از مهم ترین کشورهای جهان هستند که کوزوو را به عنوان یک کشور مستقل به رسیمیت نشناخته اند. اتحادیه اروپا و ایالات متحده در زمره اولین کشورهایی بودند که استقلال این کشور را برسمیت شناختند.

هاشم تاچی که با خبرگزاری رویترز مصاحبه می کرد اضافه کرد که بدون میانجی گری آمریکا ما نمی توانیم «گفتگویی و مذاکره و یا توافقی» داشته باشیم. تاچی برای شرکت در نشست کشورهای غرب بالکان در برلین حضور دارد.

این نشست از سوی آلمان و فرانسه در برلین سازماندهی شده است و محور اصلی گفتگوها پایان دادن به نزاع میان کوزوو و صربستان است. رئیس جمهوری کوزوو در گفتگو با رویترز اعلام کرد نسبت به این نشست آن چنان که انتظار می رود خوش بین نیست و انتظار «معجزه» ندارد.

کوزوو، کشوری است که از سال ۲۰۰۸ از صربستان جدا شد و اعلام استقلال کرد. 

یازده سال پس از استقلال کوزوو می گذرد اما صربستان هم چنان کوزوو را در مقام یک کشور مستقل به رسمیت نمی‌شناسد. یک دوازدهم از کوزوویی‌ها اصلیت صرب دارند. پریشتینا با وجود تمام تلاش‌هایش نتوانسته مانع از تنش‌ها در استان‌های صرب‌نشین شود. دولت کوزوو سعی کرد در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۵ با سپردن شهرداری‌ها به سیاستمداران صرب در مناطق مختلف تنش‌ها را کاهش دهد اما هم چنان موفق نشده است.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفر پوتین به بلگراد؛ بحران کوزوو در کانون مذاکرات روسیه و صربستان

سرنوشت شهرداران آلبانیایی در همه‌پرسی چهار ناحیه صرب‌نشین شمال کوزوو رقم می‌خورد

کوزوو برای توسعه «نیروی نظامی رسمی» از آمریکا تسلیحات مدرن دریافت می‌کند