Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نمایندگان ایران، روسیه و ترکیه برای دور جدید مذاکرات صلح سوریه وارد قزاقستان شدند

مذاکرات صلح سوریه در قزاقستان
مذاکرات صلح سوریه در قزاقستان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین دور گفتگوهای آستانه نتایج قابل محسوسی به همراه نداشت اما با این حال روسیه ضمن اعتقاد به کارآمد بودن این مذاکرات همچنان بر این روند تاکید دارد و تلاش می‌کند از این راه زمینه تشکیل کمیته‌ای برای تدوین قانونی اساسی جدید و پیشبرد فرایند حل سیاسی مناقشه در سوریه را فراهم کند.

آگهی

هیئت‌هایی به نمایندگی از ایران، ترکیه و روسیه روز پنجشنبه برای شرکت در دور جدیدی از مذاکرات صلح سوریه وارد قزاقستان شدند. در این دور از گفتگوها همچنین نمایندگانی از سوی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و شورشیان مخالف حکومت دمشق نیز حضور دارند.

به گزارش وزارت امور خارجه قزاقستان اعضای هیئت‌های سه کشور دخیل در مناقشه سوریه قرار است پیش از برگزاری نشست عمومی روز جمعه، امروز، پنجشنبه ۵ اردیبهشت در قالب نشست‌های کوچک دو یا چند جانبه با یکدیگر دیدار و گفتگو کنند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی اعلام کرده است که گایر پدرسن، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه نیز قرار است برای شرکت در این نشست تا ساعاتی دیگر وارد نورسلطان، پایتخت قزاقستان شود.

بر اساس این گزارش بررسی اوضاع در ادلب، منطقه‌ای واقع در شمال غرب سوریه که کنترل آنرا اعضای گروه «هیئت تحریر شام» در دست دارند از جمله محورهای اصلی گفتگوها میان شرکت کنندگان در نشست عنوان شده است. «هیئت تحریر شام» از جمله گروه‌های اسلام‌گرا و درگیر در جنگ داخلی سوریه است که از آن به عنوان شاخه القاعده در این کشور نام می‌برند. این گروه طی ماه‌های گذشته با بیرون راندن دیگر مخالفان دولت بشار از جمله گروه‌های تحت حمایت ترکیه از ادلب، کنترل کامل این استان را در دست گرفته‌اند.

بیشتر بخوانید:

ادلب تنها منطقه‌ای است که به واسطه توافق ماه سپتامبر میان روسیه و ترکیه از تهاجم گسترده ارتش سوریه در امان مانده و تحت کنترل نیروهای دولتی قرار نگرفته است. این درحالی است که از ابتدای سال جاری میلادی، زمان تسلط کامل هیئت تحریر شام بر استان ادلب، نیروی هوایی سوریه بر شدت بمباران‌ها در این منطقه افزوده است.

بر اساس این گزارش در جریان گفتگوهای روز جمعه در قزاقستان همچنین قرار است مسئله تبادل زندانیان و نیز توزیع کمک‌های بشر دوستانه مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.

مذاکرات آستانه از سال ۲۰۱۷ به ابتکار ایران و روسیه و با هماهنگی با ترکیه برای پیشبرد روند صلح در سوریه آغاز شد. آستانه نام پیشین پایتخت قراقستان است که به اینک نورسلطان نامیده می‌شود. این مذاکرات گرچه در ابتدا دستاورد محسوسی به همراه نداشت اما به تدریج از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شد به نحوی که حتی مذاکرات تحت نظارت سازمان ملل متحد میان دولت بشار اسد و اپوزیسیون را تحت‌الشعاع قرار داد.

بیشتر بخوانید:

این فرایند که واشنگتن در آن نقشی ندارد بیانگر جایگاه غیر قابل اجتناب مسکو در تحولات سوریه است. مداخله نظامی آشکار روسیه از سپتامبر ۲۰۱۵ به رژیم بشار اسد امکان داد تا ضمن کسب قدرت بیشتر برای مقابله با پیشروی شورشیان و گروه‌های اسلام‌گرای افراطی از موضع ضعف خارج شود و به کلی ورق را به نفع خود برگرداند.

آخرین دور گفتگوهای آستانه نتایج قابل محسوسی به همراه نداشت اما با این حال روسیه ضمن اعتقاد به کارآمد بودن این مذاکرات همچنان بر این روند تاکید دارد و تلاش می‌کند از این راه زمینه تشکیل کمیته‌ای برای تدوین قانونی اساسی جدید و پیشبرد فرایند حل سیاسی مناقشه در سوریه را فراهم کند.

بر اساس آخرین گزارش‌ها، جنگ داخلی در سوریه از سال ۲۰۱۱ تاکنون بیش از ۳۷۰ هزار کشته برجای گذاشته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اولین روز از مذاکرات در آستانه حاصلی نداشت

همکاری فضایی روسیه و آمریکا به‌رغم جنگ اوکراین؛ یک فضانورد آمریکایی و دو روس به ایستگاه فضایی رفتند

حمله مسلحانه در داغستان روسیه؛ بیش از ۱۹ مامور پلیس و چند غیرنظامی کشته شدند